Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik
Dziś jest: 14 sierpnia 2020

REGION

Nowe czarne punkty na Mazowszu

środa, 21 czerwca 2017 11:56 / Autor: Monika Nowakowska
foto: Urząd Marszałkowski
Monika Nowakowska

W tym roku na Mazowszu doszło już do 10 utonięć. Aby uczulić wypoczywających nad wodą na czyhające na nich zagrożenia, samorząd województwa mazowieckiego wspólnie z policją oznacza najbardziej niebezpieczne miejsca tzw. czarnymi punktami wodnymi. W tym roku pojawi się kolejnych 8 tablic ostrzegawczych. W sumie na terenie naszego regionu będzie ich już 140.

– Wakacyjna aura niewątpliwie sprzyja wypoczynkowi nad wodą. Niestety, bardzo często, chcąc wypocząć w mniej zatłoczonym miejscu, wybieramy akweny niestrzeżone, a co za tym idzie niebezpieczne. Nasza akcja skierowana jest właśnie do tych osób, które nie bacząc na niebezpieczeństwa wypoczywają w miejscach niekoniecznie do tego celu przeznaczonych. Liczymy, że dzięki tej akcji mieszkańcy Mazowsza będą zachowywać większą ostrożność tam, gdzie zobaczą znaki ostrzegawcze – mówi marszałek Adam Struzik.

Co roku na wodnej mapie Mazowsza pojawiają się miejsca szczególnie niebezpieczne, w których dochodzi do największej liczby wypadków. Dlatego urząd marszałkowski w porozumieniu z Komendą Stołeczną Policji i Komendą Wojewódzką Policji już od ośmiu lat oznakowuje te akweny, w których dochodzi do największej liczby wypadków tablicami „Czarny punkt wodny”. W tym roku do istniejących 132 punktów dołączy 8 nowych, a 46 zostanie wymienionych – 33 na terenie objętym działaniem Komendy Wojewódzkiej Policji, a 13 na terenie objętym działaniem Komendy Stołecznej Policji.

– Bezpieczeństwo mieszkańców Mazowsza na wodach i terenach przywodnych jest jednym z priorytetów Policji garnizonu mazowieckiego. Szczególny wymiar działań przypada na okres wakacyjny. Podejmowane inicjatywy mają charakter wielopłaszczyznowy. Akweny wodne, nad którymi obserwujemy wzrost ruchu turystycznego, patrolowane są przez policjantów pełniących służbę z wykorzystaniem sprzętu pływającego. Jednocześnie inicjowane są działania profilaktyczne, których zadaniem jest uświadamianie zagrożeń związanych z wypoczynkiem, szczególnie w okresie letnim. Podejmowane przedsięwzięcia wpisują się w kampanię pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo”, zainicjowaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, jak również akcję Komendy Głównej Policji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa osób korzystających z wypoczynku nad wodą mają cykliczne kampanie informacyjne ostrzegające o ryzyku utonięć. Znakowanie miejsc niebezpiecznych dla kąpieli tablicami „Czarny punkt wodny” ma właśnie taki charakter, służy informowaniu i ostrzeganiu społeczeństwa. Dzięki współpracy z urzędem marszałkowskim, do chwili obecnej na terenie garnizonu mazowieckiego oznakowano 98 miejsc. W 2017 r. tablice zostaną umieszczone w kolejnych 8 punktach. Akcja ta przynosi wymierne efekty. Na przestrzeni lat, tylko w jednym przypadku doszło do kolejnego utonięcia – podkreśla insp. Marek Świszcz, I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu.

W tym roku na terenie Mazowsza pojawi się 8 nowych czarnych punktów wodnych. Staną one w miejscowościach: Ostrołęka (rzeka Narew, 2 tablice), Kruki (pow. ostrołęcki, wyrobisko pożwirowe), Czerwińsk nad Wisłą (pow. płoński, rzeka Wisła), Jednorożec (pow. przasnyski, rzeka Orzyc), Ponikiew (pow. pułtuski, rzeka Narew, tzw. „Biała Góra”), Brańszczyk (pow. wyszkowski, rzeka Bug) oraz Lubiel Nowy (pow. wyszkowski, rzeka Narew).

Zapraszamy do nas: