Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Róża z Viterbo, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Sobota, 06 marca 2021

REGION

Mieszkańcy Jedlni-Letnisko protestują

środa, 21 czerwca 2017 20:23 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Mieszkańcy gminy Jedlnia-Letnisko nie zgadzają się z decyzją wojewody mazowieckiego o przeniesieniu stacjonowania karetki pogotowia ratunkowego do Gozdu. Podczas zorganizowanego w środę, 21 czerwca spotkania w tej sprawie nieformalnie utworzony został komitet protestacyjny.

Karetka w Jedlni-Letnisku stacjonowała od pięciu lat, kiedy to za sprawą mieszkańców i działaczy ziemi jedleńskiej przeniesiona została tu z Pionek. Teraz w wyniku wprowadzonych w Planie Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dla województwa mazowieckiego zmian, ambulans ma zostać przeniesiony do Gozdu. Decyzja wchodzi w życie wraz z początkiem lipca.

Marzena Wiosna-Michałek - radna powiatu radomskiego, która była pomysłodawczynią spotkania przytoczyła statystyki dotyczące wyjazdów karetek oraz liczby mieszkańców w obu gminach. W Jedlni-Letnisku mieszka ponad 12,5 tys. osób natomiast Gózd liczy 8,6 tys. mieszkańców. Również w przypadku liczby interwencji różnica jest znaczna. W ubiegłym roku w Jedlni-Letnisku pogotowie interweniowało ponad 1200 razy. W Goździe zaś - ponad 670. To nie jedyny argument, który wysuwali jedleńscy działacze na czele z wójtem. Przez gminę Jedlnia-Letnisko biegnie droga wojewódzka z Radomia do Warszawy. Jest tu także linia kolejowa relacji Radom-Dęblin. Nie można zapominać także o zbiorniku wodnym, który zarówno w sezonie letnim jak i zimowym gromadzi wielu przyjezdnych z Radomia i sąsiednich gmin. Uzasadnieniem, które ma przemawiać "za" gminą Gózd jest biegnąca przez gminę droga krajowa nr 12, na której również dochodzi do wielu wypadków.

Zarówno wójt Piotr Leśnowolski, jak i radna Marzena Wiosna-Michałek interweniowali w sprawie przeniesienia karetki do osób decyzyjnych. - To był długi proces, który nie przyniósł oczekiwanego efektu. - mówi radna Wiosna-Michałek:

Wójt gminy Piotr Leśnowolski w sprawie stacjonowania karetki w Jedlni-Letnisku wysłał pismo do wojewody mazowieckiego. W wysłanym 10 kwietnia liscie włodarz przedstawił dane dotyczące wyjazdów karetek w obu gminach, a także liczbę mieszkańców. Prośbę o weryfikację problemu i pozostawienie ambulansu w gminie motywował również obecnością przejazdu kolejowego z zaporami na trasie Radom-Dęblin, który mógłby znacznie opóźnić czas przyjazdu karetki z Gozdu do Jedlni-Letnisko. Wójt gminy Jedlnia-Letnisko - Piotr Leśnowolski - nie ukrywa, że decyzję o przeniesieniu karetki traktuje jako decyzję polityczną. Jednocześnie zapewnia o gotowości rozmów z każdym bez względu na barwy polityczne. - Może warto by było wyjść do mieszkańców, a nie robić analizę zza biurka? - pyta włodarz:

Sylwester Dąbrowski, pierwszy wicewojewoda mazowiecki w odpowiedzi na list Starostwa Powiatowego w Radomiu wyjaśnił, że przeniesienie karetki do Gozdu zwiększy wsparcie dla południowej części powiatu radomskiego, lipskiego i zwoleńskiego. - Wprowadzone zmiany odciążyły wszystkie zespoły zabezpieczające ten obszar. Stworzyło to możliwość przesunięcia dwóch zespołów ratownictwa medycznego w celu poprawy zabezpieczenia dalszych terenów powiatu radomskiego. Przesunięcie zespołu z Zakrzewa do Przytyka umożliwi zwiększenie wsparcia dla północno-zachodniej części powiatu, natomiast w przypadku Gozdu, południowej części kilku powiatów - czytamy w liście wojewody Dąbrowskiego.

- Jednym z moich priorytetów jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców gminy Gózd. To skąd otrzymujemy karetkę nie zależy ode mnie, jednak argumentacja używana przez wojewodę wydaje mi się być trafna. Czy mieszkańcy Zakrzewa protestują z powodu przesunięcia karetki do Przytyka? Gdybym był złośliwy, mógłbym powiedzieć, że jest to działanie polityczne, ale właśnie z drugiej strony. - komentuje sprawę Paweł Dziewit - wójt gminy Gózd:

Plan na najbliższe półrocze jest już zatwierdzony. Kolejny obowiązywać będzie od 1 stycznia przyszłego roku. W zorganizowanym w tej sprawie spotkaniu udział wzięło ponad czterdziestu mieszkańców gminy, którzy nie kryli swojego oburzenia. Zadeklarowali także chęć walki o obecność karektki w gminie. Nieformalnie zawiązał się komitet protestacyjny, mieszkańcy chcą zbierać podpisy, a w piątek, 23 czerwca wyjdą na ulice. Będą protestować na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej i wjazdu do Jedlni-Letnisko. - To skandal, żeby zabierać ambulans z takiego miejsca:

Oburzenia całą sprawą nie kryje Jerzy Chrzanowski - przewodniczący komitetu społecznego przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Jedlni Letnisko. Przewodniczącego dziwi, że tylko 40 mieszkańców całej gminy wzięło udział w spotkaniu. Ma jednak nadzieję, że głos społeczności lokalnej zostanie wysłuchany:

Wójt zapowiada natomiast, że zaprosi wojewodę mazowieckiego go Jedlni-Letnisko, by spróbować znaleźć inne rozwiązanie tej sprawy. - Nie chodzi o to, by komuś coś zabierać, mam kilka innych propozycji. - wyjaśnia wójt:

Brak karetki w gminie Jedlnia-Letnisko może dotknąć również wspomniane Pionki. Ten ambulans w kryzysowych sytuacjach wspiera sąsiednią gminę Pionki. - Chcę wierzyć, że to decyzja przemyślala i podyktowana dobrem mieszkańców. - komentuje sprawę burmistrz gminy Pionki - Romuald Zawodnik i dodaje: - W przyszłym tygodniu Rada Miasta złoży wniosek o uzasadnienie tej decyzji, ponieważ do tej pory o niczym nie byliśmy informowani:

Mieszkańcy gminy Jedlnia-Letnisko zapowiadają, że jeśli zajdzie taka konieczność protesty będą odbywały się regularnie.