Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: 2 czerwca - błogosławieni męczennicy Sadok i Towarzysze
Dziś jest: 02 czerwca 2020

REGION

Radoszyce staną się miastem

środa, 26 lipca 2017 22:03 / Autor: Weronika Chochoł
fot. radoszyce.pl
Weronika Chochoł

Rozwinięta sieć wodociągowa i kanalizacyjna, przebudowana i zmodernizowana oczyszczalnia ścieków, miejski charakter cech funkcjonalno-przestrzennych - między innymi te zalety sprawiły, że wraz z początkiem przyszłego roku Radoszyce po latach odzyskają status miasta.

Podpisany przez premier Beatę Szydło dokument ukazał się w środę, 26 lipca w Dzienniku Ustaw.

Radoszyce były miastem w latach 1370 – 1870. To także przemawiało za pozytywną opinią resortu. Odebranie Radoszycom praw miejskich miało być karą za udział w Powstaniu Styczniowym.

Starania o to, by Radoszyce znów stały się miastem rozpoczął wójt gminy - Michał Pękala.  przez wójta Michała Pękalę. Za pozytywnym rozpatrzeniem wniosku o nadanie Radoszycom statusu miasta przemawiają m.in. rozwinięta sieć wodociągowa i kanalizacyjna, przebudowana i zmodernizowana oczyszczalnia ścieków oraz miejski charakter cech funkcjonalno-przestrzennych . Dużą wagę miał również fakt, że ponad 60% mieszkańców Radoszyc utrzymuje się z działalności pozarolniczej. Na decyzji zaważył również pozytywny wynik konsultacji społecznych.

- Nadanie Radoszycom praw miejskich będzie trampoliną do rozwoju naszego regionu. - cieszy się Michał Pękala - wójt gminy Radoszyce i podsumowuje półtora roku starań o przywrócenie miejscowości statusu miasta:

Uchwała wejdzie w życie 1 stycznia 2018 roku, jednak wielkie świętowanie zaplanowane jest na niedzielę, 30 lipca. Gościem zaplanowanego na ten dzień festynu „Radoszyczanie dzieciom” będzie wojewoda Agata Wojtyszek. W imprezie udział wezmą również władze Wiślicy oraz Łagowa - miejscowości, które od przyszłego roku również będą miastami. Na radoszyckiej scenie pojawią się natomiast zespół Basta oraz Stachursky.

Zapraszamy do nas: