Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: WIELKI CZWARTEK
Dziś jest: 09 kwietnia 2020

REGION

Wielka historia w Ryczywole

czwartek, 07 września 2017 15:12 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. KSRH
Jakub Szczechowski

Ma to być największe widowisko historyczne ostatnich lat w regionie radomskim.  W niedzielę w Ryczywole odegrane zostanie widowisko historyczne "Ziemia kozienicka w ogniu walk 1939".

 

- Jest to duże przedsięwzięcie. Chcemy, żeby było ono jednym z największych na terenie ziemi radomskiej. Będą samoloty, będą czołgi, pojazdy opancerzone, kawaleria, dużo piechoty, ludność cywilna - mówi Krzysztof Zając z Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych. - Wystąpi około dwustu bardzo dobrze wyposażonych rekonstruktorów z kilkunastu grup rekonstrukcyjnych. Przyjadą do nas z całej Polski - dodaje prezes KSRH Tomasz Pakuła.

Treścią widowiska będą walki obronne na ziemi kozienickiej w 1939 roku. - Główną kanwą są walki o tzw. przedmoście maciejowickie, czyli obrona mostu na Wiśle, który został wybudowany przez Wojsko Polskie jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. To prawie kilometrowej długości most drewniany. Walki w jego obronie toczyły się w dniach 8-9 września. Pod naporem wojsk niemieckich wojsk został wysadzony w powietrze. Dzięki temu jeszcze przez jakiś czas udało się powstrzymać niemiecki napór - opisuje Krzysztof Zając

Widowisko rozpocznie się o godz. 14. Wcześniej od godz. 9 będzie można oddać krew, co też będzie symbolicznym hołdem dla poległych w kampanii wrześniowej. W południe w kościele św. Katarzyny sprawowana będzie Msza Św.  w intencji Ojczyzny. Po liturgii złożone zostaną kwiaty przed pomnikiem na rynku. A czas do widowiska wypełnią jeszcze pokazy kawaleryjskie. Po widowisku  natomiast odbędzie się piknik historyczny.

Poza częścią widowiskową organizatorzy zapraszają także na wieczór historyczny. To już  w piątek w Kozienicach w Centrum Kulturalno-Artystycznym w godz. 17-19. Prelegenci opowiedzą o roli Wisły podczas działań wojennych w regionie, o bojach północnego zgrupowania Armii "Prusy", walkach 31. Pułku Piechoty Strzelców Kaniowskich w Puszczy Kozienickiej oraz o potyczce oddziału mjra Hubala w Woli Chodkowskiej.

 

Zapraszamy do nas: