Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Innocenty I, papież              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jastrząb
Dziś jest: Wtorek, 27 lipca 2021

REGION

Społecznicy chcą ścieżki z Radomia do Iłży

sobota, 04 listopada 2017 09:27 / Autor: Monika Nowakowska
foto: Stowarzyszenie Iłża 2039
Monika Nowakowska

Stowarzyszenie Iłża 2039 postuluje o budowę ścieżki rowerowej z Radomia do Iłży, a potem do granic województwa. Gotowa jest petycja do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Stowarzyszenie zbiera teraz podpisy.

- Gdyby ta droga powstała, skorzystaliby na niej nie tylko lokalni mieszkańcy, ale również miłośnicy wycieczek rowerowych. Do poparcia projektu stowarzyszenie zaprasza nie tylko mieszkańców Iłży czy Skaryszewa – tłumaczy Przemysław Burek jeden z nicjatorów akcji. Uważa, że droga ta może nie tylko otworzyć turystycznie region, ale przede wszystkim przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa:

Krajowa „dziewiątka" na odcinku Iłża – Skaryszew jest drogą bardzo obciążoną. Dziennie przejeżdża tym odcinkiem ponad 9 tysięcy pojazdów, w tym aż 1/3 stanowią ciężarówki, auta dostawcze i autobusy. Często dochodzi tu też do wypadków. W latach 2014 – 2016 odnotowano prawie 20 zdarzeń drogowych, w tym kilka z udziałem pieszych i rowerzystów. Zginęły 4 osoby. Budowa ścieżki znacznie poprawiłaby bezpieczeństwo.

Budowa scieżki rowerowej mogłoby się odbyć w czasie remontu trasy nr 9 - dodaje Przemysław Burek:

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie przygotowuje się obecnie do rozpoczęcia budowy obwodnicy Iłży. Przedłużenie ścieżki rowerowej – w ramach tej inwestycji - do samego miasta byłoby możliwe pod pewnymi warunkami - mówi tymczasem Małgorzata Tarnowska, rzecznik GDDiK w Warszawie:

Podpisy zbierane są w terenie, na ulicach Radomia i okolicznych miejscowościach. Podpisy zbierane będą do końca listopada:

Można je złożyć też przez internet. Aby przyłączyć się do akcji wystarczy wejść na stronę www.ilza2039.pl/petycja i „podpisać" petycję.

Podpisy będą zbierane do końca listopada. Potem petycja razem z wszystkimi podpisami zostanie przekazana do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.