Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: Narodzenie św. Jana Chrzciciela              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Szydłówek
Dziś jest: Czwartek, 24 czerwca 2021

REGION

Zlot pojazdów militarnych w Odrzywole

wtorek, 14 listopada 2017 11:38 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

11 listopada po uroczystościach 99. rocznicy odzyskania Niepodległości, odbył się w gminie Odrzywół ogólnopolski zlot pojazdów militarnych. Wzięli w nim udział właściciele 17 pojazdów militarnych z całej Polski.

W zlocie wziął udział między innymi Polak na stałe mieszkający w Szkocji. Wśród pojazdów pojawiły się min. ciężarówki i jeepy amerykańskiej armii z czasów II wojny światowej. Nie zabrakło też pojazdów będących na wyposażeniu LWP. - Utrzymanie w dobrym stanie technicznym takich pojazdów wymaga wielkiej determinacji, pasji a także środków materialnyc - mówi wójt gminy Marian Kmieciak.

Uczestnicy zlotu wzięli udział w uroczystościach przed Urzędem Gminy i w Publicznej Szkole Podstawowej. Na ul. Opoczyńskiej młodzież mogła skorzystać z darmowych przejażdżek pojazdami militarnymi. Część uczestników zlotu pojawili się w oryginalnych mundurach wojskowych z II wojny światowej. Zarówno mieszkańcy jak i goście skorzystali z poczęstunku grochówką żołnierską przygotowaną przez Publiczną Szkołę Podstawową. Po zakończeniu przeglądu na ul. Opoczyńskiej, pojazdy przejechały przez miejscowości gminy, a w Ossie uczestnicy zlotu złożyli kwiaty na cmentarzu powstańców styczniowych i żołnierzy września. Wysłuchali także krótkiej prelekcji wójta Mariana Kmieciaka o historii Ossy, majątku Brykczyńskich i o bitwie 10 lipca 1863 roku.

Następnego dnia uczestnicy zlotu wzięli udział w rajdzie „bezdrożami” pomiędzy Kamienna Wolą, Ossa i Domasznem (gmina Drzewica). Stare pojazdy w tym ciężkie ciężarówki doskonale spisywały się w warunkach ekstremalnych. Rajd zakończyło spotkanie i ognisko w Stanisławowie przy historycznej górze Królówka. Organizatorem zlotu byli: Wójt Gminy Odrzywół, Stowarzyszenie Grupa Militarna Pilicy i Jeep Club Polska.