Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Ryszard de Wyche, biskup
Dziś jest: 03 kwietnia 2020

REGION

Placówka we dworze

piątek, 15 grudnia 2017 13:30 / Autor: Marcin Prejs
fot. Starostwo Powiatowe w Opocznie
Marcin Prejs

W Mroczkowie Gościnnym pod Opocznem powstanie placówka opiekuńczo-wychowawcza. Umowa na przebudowę istniejącego tam budynku na potrzeby nowego obiektu podpisana została w opoczyńskim starostwie.

Inwestycja ma na celu modernizację budynku tzw. „dworu” w Mroczkowie Gościnnym celem stworzenia placówki opiekuńczo-wychowawczej dla 14 dzieci objętych pieczą zastępczą. W chwili obecnej na terenie powiatu nie ma placówki tego typu, co generuje konieczność umieszczania dzieci w ośrodkach na terenie innych powiatów. Dzieci z uwagi na dalekie odległości nie mają możliwość kontaktowania się z rodziną lub sporadycznie są urlopowane przez członków rodziny tylko na ferie, wakacje. Utrudnia to dzieciom kontakt z rodzinami i właściwą integrację z jej członkami. Stąd decyzja, by taka placówka powstała właśnie na terenie powiatu opoczyńskiego, wyjaśnia starosta Józef Róg.

W obiekcie przewiduje się urządzenie siedmiu sypialni (dwa pokoje czteroosobowe, jeden dwuosobowy i cztery jednoosobowe). Na piętrze, w zachodniej części głównego korpusu budynku, przewidziano niezależne od pozostałej części tzw. mieszkanie treningowe zawierające pokój dzienny, kuchnię oraz łazienkę. Mieszkanie treningowe ma ułatwić nabywanie umiejętności życia społecznego i zawodowego. W celu umożliwienia spędzania wolnego czasu jedno z największych pomieszczeń na parterze będzie pełnić funkcję świetlicy i sali do nauki. Do przygotowywania posiłków urządzona zostanie kuchnia z niezbędnym wyposażeniem. W poziomie piwnicy projektowane są sala treningowa przeznaczona do gier i zabaw, dodatkowe sanitariaty, pralnia, magazyn pościeli, magazyn spożywczy oraz kotłownia.

Umowa na realizację zadania podpisana została z wykonawcą inwestycji, firmą z Radomia. Jak dodaje starosta na prace związane z utworzeniem placówki powiat dostał unijne wsparcie w ramach środków RPO.

Obydwie placówki w Mroczkowie i Żarnowie mają powstać do sierpnia 2019 roku.

Zapraszamy do nas: