Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święte Anastazja i Bazylissa, męczennice
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Żelazowice, Libiszów
Dziś jest: Czwartek, 15 kwietnia 2021

REGION

Przegotujcie wodę!

wtorek, 19 grudnia 2017 18:28 / Autor: Marcin Prejs
Fot. Pixabay
Marcin Prejs

Uwaga mieszkańcy Opoczna! Nie pijcie wody prosto z kranu. Mogą być w niej bakterie.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opocznie informuje, iż w dwóch monitoringowych punktach poboru próbek wody do spożycia (punkt poboru: PSSE w Opocznie, pl. Kościuszki 9 i Szkoła Podstawowa nr 2 w Opocznie, ul. Inowłodzka 2) oraz jednym punkcie sieci wewnętrznej (Starostwo Powiatowe Opoczno) stwierdzono niewielkie zanieczyszczenie bakteriologiczne – woda nie nadaje się do bezpośredniego spożycia.

Woda wychodząca do sieci nie budzi zastrzeżeń, jak również w pozostałych punktach poboru próbek wody w sieci, tj. Przedszkole nr 5 w Opocznie przy ul. Partyzantów 40, Szkoła Podstawowa w Wygnanowie, spełnia wymagania sanitarne.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa zdrowotnego zaleca się wodę przegotowywać przed spożyciem, przygotowaniem potraw oraz do mycia naczyń kuchennych, owoców i warzyw, mycia zębów (po doprowadzeniu do wrzenia gotować minimum 1 minutę).

Woda bezpośrednio pobrana z kranu nadaje się jedynie do celów sanitarno-bytowych. Wypita bez przegotowania może doprowadzić do nieżytu przewodu pokarmowego.

W związku z zanieczyszczeniem bakteriologicznym prowadzona będzie dezynfekcja wody podawanej do sieci wodociągowej.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opocznie zalecił producentowi wody – Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej w Opocznie podjęcie działań naprawczych mających na celu doprowadzenie jakości wody pod względem mikrobiologicznym do zgodnej z określonymi wymaganiami.

Właściciel wodociągu obowiązany jest informować mieszkańców w sposób ogólnie przyjęty na danym terenie o jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i wprowadzonych zaleceniach PPIS w Opocznie.