Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Mateusz, Apostoł i Ewangelista
Dziś jest: 21 września 2020

REGION

Edukacja najważniejsza

środa, 20 grudnia 2017 13:54 / Autor: Marcin Prejs
fot. Marcin Pytlos
Marcin Prejs

O potrzebie nauczania pierwszej pomocy już wśród najmłodszych mówił podczas VII Kongresu Polskiej Rady Resuscytacji Marcin Pytlos, konecki ratownik medyczny.

VII Kongres Polskiej Rady Resuscytacji odbył się w Auditorium Maximum UJ w Krakowie. W gronie kilkudziesięciu prelegentów znalazł się Marcin Pytlos, konecki ratownik medyczny. Jego prelekcja dotyczyła „Nauczania pierwszej pomocy przedszkolaków, dzieci, młodzieży oraz dorosłych według wytycznych Polskiej Rady Resuscytacji z 2015 roku w województwie świętokrzyskim”. W czasie swojego wystąpienia Marcin Pytlos podkreślał m.in., że wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy najlepiej przyswajają najmłodsi. Stąd tak ważne jest, by również do nich docierać ze szkoleniami, w czasie których mogą oni zdobyć niezbędną wiedzę na temat resuscytacji.

Marcin Pytlos ratownikiem medycznym jest od 2010 roku. Od pięciu lat organizuje w powiecie koneckim Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. W ramach tej inicjatywy, która swoim zasięgiem wykracza już poza powiat konecki, w ciągu kilku miesięcy odwiedza przedszkola, szkoły oraz urzędy i tam uczy podstawowych zasad związanych z udzielaniem pierwszej pomocy. Podczas ubiegłorocznej akcji w ten sposób przeszkolił ponad 5 tysięcy osób. W tym roku z jego szkoleń skorzystało już ponad 3 tysiące osób.

Na Kongres Polskiej Rady Resuscytacji Marcin Pytlos pojechał na zaproszenie prof. Janusza Andresa, prezes Polskiej Rady Resuscytacji.