Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Nereusz i Achilles              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Pilczyca
Dziś jest: Środa, 12 maja 2021

REGION

Muzeum w Czarnolesie na miarę XXI wieku!

środa, 20 grudnia 2017 14:35 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Interaktywne wystawy, efekty dźwiękowe i ułatwienia dla gości z za granicy - po ponad trzymiesięcznej przerwie otwarte dla zwiedzających muzeum w Czarnolesie. Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza zmodernizowano wystawę stałą poświęconą Janowi Kochanowskiemu.

W ramach modernizacji głównej ekspozycji „Jan Kochanowski – duch miejsca, klimat epoki” muzeum zostało wyposażone w zestawy audiowizualne i audio, a także w stoły interaktywne. Udźwiękowione w ten sposób sale wprowadzą widza w klimat życia rodzinnego Kochanowskich. Zwiedzający będą mogli uczestniczyć w poszczególnych etapach życia twórcy, a na zainstalowanych ekranach interaktywnych zobaczyć i zapoznać się z miejscami, które odwiedził i w których studiował Jan Kochanowski.

Całe muzeum zostało również odmalowane, podłogi wycyklinowane, a na ścianach w sposób kaligraficzny zaprezentowane zostały teksty w języku angielskim. To ukłon w stronę zagranicznych zwiedzających.

Wprowadzone innowacje mają zachęcać przede wszystkim młodych zwiedzających, ale również dorosłych, którzy w ciekawy sposób chcą zapoznać się z Mistrzem z Czarnolasu.

- Mamy nadzieję, że wizyta w Muzeum będzie niezapomnianym wydarzeniem. - mówi Maria Jaskot - kierownik Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie i wymienia wszystkie atrakcje czekające na zwiedzających:

Remont kosztował ponad 250 tysięcy złotych i sfinansowany został przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Członek zarządu województwa mazowieckiego - Rafał Rajkowski zaprasza do odwiedzania muzeum, a termin oddania odnowionej placówki uważa za gwiazdkowy prezent dla miłośników Kochanowskiego:

Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie zaprasza. W okresie zimowym ekspozycję zwiedzać można codziennie w godz. od 8:00 do 16:00 z wyjątkiem poniedziałków. W weekendy w godz. od 9:00 do 16:00. W okresie letnim (od maja do sierpnia) codziennie w godz. od 8:00 do 16:00 z wyjątkiem poniedziałków, a w weekendy w godz. od 10:00 do 18:00.