Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: 2 czerwca - błogosławieni męczennicy Sadok i Towarzysze
Dziś jest: 02 czerwca 2020

REGION

Inwestują w zbiorniki

wtorek, 09 stycznia 2018 13:40 / Autor: Marcin Prejs
fot. Facebook Michał Pękala
Marcin Prejs

Wkopana została pierwsza łopata pod budowę zalewu w gminie Radoszyce. Dzięki unijnym pieniądzom zrewitalizowane zostaną również zbiorniki w Sielpi i Końskich.

Na budowę zbiornika pod Radoszycami okoliczni mieszkańcy czekają od 30 lat. Wkopanie pierwszej łopaty pod inwestycję w końcu symbolicznie uruchomiło realizację tego zadania. A jest ono dla gminy bardzo potrzebne, wylicza korzyści związane z budową zbiornika burmistrz Radoszyc Michał Pękala.

Turyści, ale i okoliczni mieszkańcy nad zalewem pod Radoszycami będą mogli wypoczywać już w przyszłym roku. Inwestycja pochłonie ponad 15,7 mln zł. Samorząd na realizację tego zadania pozyskał z RPO prawie 13,4 mln zł.

Pieniądze z RPO na rewitalizację zbiornika w Sielpi pozyskała także gmina Końskie. Na realizację zadania samorząd wyda prawie 30 mln zł, z czego blisko 25 mln to właśnie wsparcie unijne. Na czym będą polegały planowane prace, wyjaśnia burmistrz Krzystof Obratański.

W ramach zadania przebudowane będą również budowle wodne znajdujące się nad zalewem. Planowana inwestycja ma objąć także prace na rzece powyżej zbiornika. Chodzi o odbudowę jazu w Małachowie. Rewitalizacja Sielpi to największe zadanie inwestycyjne w budżecie gminy. Jego realizacja nadal jednak stoi pod znakiem zapytania, bo inwestycję blokują ekolodzy. Dużym zadaniem inwestycyjnym gminy Końskie jest także zagospodarowanie zbiorników na Starym Młynie i Browarach. Inwestycja kosztować będzie prawie 14 mln zł. 85 proc. tej kwoty to wsparcie unijne.

Zadanie to wpisane zostało do tegorocznego budżetu. Jest więc szansa, że już niedługo w Końskich i okolicach będzie kilka miejsc, gdzie nad wodą będą mogli wypoczywać zarówno konecczanie, jak i turyści.

Zapraszamy do nas: