Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: Narodzenie św. Jana Chrzciciela              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Szydłówek
Dziś jest: Czwartek, 24 czerwca 2021

REGION

Odrzywół zaprasza na widowisko historyczne

wtorek, 30 stycznia 2018 13:25 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Mieszkańcy Odrzywołu uczczą pamięć powstanców styczniowych. Z tej okazji odbędzie się rekonstrukcja historyczna. Wydarzenie wpisuje się w 155. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Inscenizacja odbędzie się 3 lutego w Stanisławówce - Królówce.

Początek obchodów o 10.30. W programie jest apel poległych na placu przy kaplicy św. Marii Magdaleny, który wykonają kadeci z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i Mistrzostwa Sportowego w Lipinach. O 11.00 zaplanowana jest rekonstrukcja historyczna "Starcie oddziału powstańczego z wojskami rosyjskimi", a po wszysktim odbędzie się poczęstunek grochówką żołnierską.

Uroczystość nawiązuje do działań powstańczych w widłach rzek Drzewiczki i Pilicy, a w szczególności do zwycięskiej bitwy pod Ossą stoczonej 10 lipca 1863 roku przez pułk "Dzieci Warszawy" pod dowództwem majora Ludwika Żychlińskiego i miejscowego pułku pod dowództwem Władysława Grabowskiego. W tej mało znanej bitwie zginęło i zmarło z ran ok. 80 powstańców. Po stronie rosyjskiej poległo 300 żołnierzy.

Więcej o tym wójt Odrzywołu Marian Kmieciak: