Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Krzysztof, męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Mirzec, Gadka
Dziś jest: Niedziela, 25 lipca 2021

REGION

Mazowsze nie będzie miało tajemnic

środa, 31 stycznia 2018 14:20 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Województwo mazowieckie skrywa przed mieszkańcami wiele tajemnic. Urząd Marszałkowski rozstrzygnął konkurs "Lekcje o Mazowszu". Zajęcia mają przybliżyć tradycje i charakterystykę regionu.

Mazowsze to różnorodny region o dużej powierzchni. Województwo mazowieckie skrywa bogactwa turystyczne, historyczne, czy też przyrodnicze. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak wiele ciekawych rzeczy można znaleźć wokół siebie. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego wyszedł z inicjatywą stworzenia "Lekcji o Mazowszu", które realizuje wraz z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

- Lekcje o Mazowszu są takim projektem, który ma tendencję rozwojową. W ubiegłym roku rozpoczęło się to wszystko konkursem dla nauczycieli na scenariusze zajęć z edukacji regionalnej. Dało to taki impuls do tego, żeby myśleć o rozbudowie tego projektu. Mamy nadzieję, że w tym roku uda nam się poszerzyć projekt - mówi Teresa Makulska, zastępca dyrektora Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

W ostatnią edycję tworzenia "Lekcji o Mazowszu" zaangażowało się ponad 70 osób. Jak dodaje Teresa Makulska, najlepsze projektu poruszały różne aspekty Mazowsza.

Wynikiem prac było wydanie książkowej wersji "Lekcji o Mazowszu", które zawierają scenariusze zajęć o regionie.

- Chcemy przede wszystkim przede wszystkim stworzyć tożsamość mazowiecką, żeby to wszystko, czym możemy się pochwalić, jako mazowszanie, docierało do młodych pokoleń - mówi Rafał Rajkowski, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Ciekawostek o województwie mazowieckim jest wiele. Wymienia Rafał Rajkowski:

W 2017 r. odbyła się pierwsza edycja konkursu „Lekcje o Mazowszu” zorganizowanego przez samorząd województwa mazowieckiego wraz z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Konkurs polegał na stworzeniu scenariuszy lekcji szkolnej poświęconej województwu mazowieckiemu. Zgłoszono w sumie 64 prace, spośród których wybrano 20 najlepszych propozycji zajęć. Wśród zgłaszających największą grupę stanowili nauczyciele. Pojawiło się jednak kilka prac autorstwa, np.  bibliotekarzy czy muzealników. Owocem jest publikacja zawierająca opracowane i wydane zwycięskie scenariusze, które trafią do mazowieckich szkół.

Trwa właśnie druga edycja konkursu – temat: „Rok dla Niepodległej”. Wybór tematyki związany jest z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Scenariusze można przesyłać do 28 lutego 2018 r. Scenariusze lekcji powinny być uniwersalne, tak aby można było z nich skorzystać nie tylko w roku jubileuszowym, ale i w latach kolejnych.