Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Mateusz, Apostoł i Ewangelista              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Dobieszyn
Dziś jest: Wtorek, 21 września 2021

REGION

Gen. Bończa patronem ulicy w Opocznie

wtorek, 06 lutego 2018 08:59 / Autor: Jakub Szczechowski
fot, www.opocznopowiat.pl
Jakub Szczechowski

Jedna z głównych ulic w Opocznie - ul. 17 Stycznia będzie nosić imię gen. Kazimierza Załęskiego "Bończy". To decyzja wojewody łódzkiego.

Radom szczepienia

Wojewoda łódzki wydał 24 stycznia zarządzenie zastępcze w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną.  - Pan wojewoda stwierdził, że ul. 17 Stycznia spełnia założenia tej ustawy jako propagowanie przez datę komunizmu. Teraz ulica będzie nosiła nazwę gen. Kazimierza "Bończy" Załęskiego. Zarządzenie będzie obowiązywać od 17 lutego. Nowy patron to osoba zasłużona dla ziemi opoczyńskiej. To jeden z żołnierzy 25. Pułku Piechoty AK Ziemi Piotrkowsko-Opoczyńskiej  - powiedział nam Tomasz Łuczkowski, sekretarz miasta Opoczno. W związku ze zmianą nazwy ulicy mieszkańcy nie będą musieli płacić za wymianę dokumentów. Koszty poniosą jednak przedsiębiorcy (nowe pieczątki, tablice).

 

To czwarta ulica, której nazwa została zmieniona w wyniku tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Na podstawie wykazu od Instytutu Pamięci Narodowej radni opoczyńscy zmienili trzy nazwy: Przodowników Pracy na Kamienną, Janka Krasickiego na bpa Ignacego Krasickiego i Armii Ludowej na Armii Andersa i Witolda Pileckiego.

 

Kazimierz Załęski urodził się 24 stycznia 1919 r. w Radomiu. Maturę uzyskał w Gimnazjum im. Tytusa Chałubińskiego w Radomiu. Następnie wstąpił ochotniczo do wojska. Ukończył Wołyńską Szkołę Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim. Razem z 28. Pułkiem Artylerii Lekkiej w Zajezierzu pod Dęblinem walczył w kampanii wrześniowej. Po rozwiązaniu plutonu przeszedł do konspiracji pod pseudonimem "Bończa" na cześć przodka, poległego w powstaniu styczniowym. Pod koniec wojny walczył w ramach 25. Pułku Piechoty AK Ziemi Piotrkowsko-Opoczyńskiej. Dowodził 17 walkami z Niemcami m.in. pod Wyśmierzycami, Maksymilianowem, Stefanowem. Na jego koncie jest likwidacja oddziału niemieckiej żandarmerii w zasadzce pod Diablą Górą koło Żarnowa 16 sierpnia 1944 r. Po wojnie był m.in, komendantem organizacji „NIE” w Kielcach. Pięć lat spędził w więzieniu we Wronkach i w kopalni "Jaszowice" za działalność antykomunistyczną. Po odbyciu kary oddał się pasji geologicznej w Kielcach. Założył Spółdzielnię Pracy Dokumentacji Geologicznych i Robót Wiertniczych „Hydrowiert”. Na emeryturze był członkiem-założycielem Światowego Związku Żołnierzy AK i prezesem Zarządu Okręgu Kieleckiego „Jodła” ŚZZAK. Działał społecznie. Wspierał uzdolnionych uczniów. Dbał o miejsca pamięci narodowej. Uhonorowany został m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Przysucha, Żarnów i Piotrków Trubunalski nadały mu tytuł honorowego obywatela. Otrzymał też "Zasłużony Dla Powiatu Opoczyńskiego", jak też medal Bene Merenti Civitas Radomiensis. Gen. Kazimierz Załęski „Bończa” zmarł 10 listopada 2009 r. w Kielcach. Został pochowany na cmentarzu w Żarnowie w kwaterze żołnierzy AK. (biogram za Państwowym Instytutem Geologicznym).