Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY
Patron dnia: św. Juliusz I, papież
Dziś jest: Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

REGION

Ponad pół miliarda na pociągi

wtorek, 06 lutego 2018 19:23 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. Koleje Mazowieckie
Jakub Szczechowski

Koleje Mazowieckie otrzymały ponad 580 mln zł z Unii Europejskiej na zakup 55 nowych pociągów.

Dofinansowanie dotyczy czterech projektów złożonych przez spółkę kolejową. Wszystkie zakładają zakup pięcioczłonowych Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych w latach 2019-2022. To dobra informacja, która ściśle wiąże się z umową podpisaną z firmą Stadler na dostawę 71 pociągów. Produkcja uzależniona była właśnie od pozyskania dofinansowania i podpisania pierwszej z sześciu umów realizacyjnych.

- Cieszę się niezmiernie z tej decyzji. Właśnie na takie rozstrzygnięcie czekaliśmy. Co prawda, wszyscy liczyliśmy, że nasze projekty zyskają uznanie i dostaną dofinansowanie, ale nie mieliśmy jeszcze potwierdzonych informacji. Dziś, kiedy lista projektów została już zatwierdzona przez Instytucję Zarządzającą, a tym samym mamy zapewnione finansowanie, będziemy mogli podpisać umowę realizacyjną z firmą Stadler – powiedział Robert Stępień, prezes zarządu Kolei Mazowieckich.

Koleje Mazowieckie uzyskały dofinansowanie 50% kosztów kwalifikowalnych projektów. Warto dodać, że jest to też niemal połowa pieniędzy do rodziału w tym konkursie.

Nowe pojazdy będą woziły pasażerów w tzw. Warszawskim Obszarze Funkcjonalnym, tj. Warszawa – Tłuszcz (16 ezt), Góra Kalwaria - Czachówek - Warszawa – Modlin (15 ezt), Sochaczew - Warszawa – Celestynów (12 ezt II), Skierniewice - Warszawa - Mińsk Mazowiecki (12 ezt I). Nie ma tu niestety linii Radom - Warszawa.

Koleje Mazowieckie dysponują obecnie 317 pociągami. 38% z nich to pojazdy nowe.