Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Krzysztof, męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Mirzec, Gadka
Dziś jest: Niedziela, 25 lipca 2021

REGION

Dodatkowe pieniądze z Unii dla regionu radomskiego?

sobota, 10 lutego 2018 15:28 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Marszałek Adam Struzik chce włączenia części województwa mazowieckiego do Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. To szansa na dodatkowe wsparcie unijne m.in. dla regionu radomskiego.

Od 1 stycznia województwo mazowieckie składa się z dwóch jednostek statystycznych - regionu warszawskiego wraz z dziewięcioma przyległymi powiatami i pozostałej części regionalnej. Oznacza to, że Warszawa nie zawyża już wskaźników północnej i południowej części Mazowsza. To szansa na dodatkowe środki m.in. dla regionu radomskiego, przysuskiego, szydłowieckiego, lipskiego, czy zwoleńskiego.

Marszałek Adam Struzik wystąpił do ministra inwestycji i rozwoju o włączenie "biedniejszej" części województwa mazowieckiego do Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

- Wskaźniki regionu mazowieckiego odpowiadają mniej więcej wskaźnikom województw wschodnich i będę o to zabiegał - mówi marszałek Adam Struzik.

Marszałek Adam Struzik podkreśla, że samorząd województwa starał się o to już wcześniej, ale, jak sam podkreśla, nie było argumentów.

- Zabiegaliśmy o to do tej pory, ale nie było argumentów. Nasze wskaźniki były uśrednione i mówiono nam w Brukseli i poprzednie rządy polskie "wy jesteście zamożni, bogaci i nie możecie z tego programu korzystać". Teraz myślę, że mamy argumenty. Mamy bardzo precyzyjnie policzony Produkt Krajowy Brutto na głowę mieszkańca nie tylko na poziomie regionu mazowieckiego, ale nawet poszczególnych powiatów. Stąd będziemy mieli argumenty dla Unii Europejskiej i dla naszego rządu, żeby ten obszar objąć wsparciem unijnym - tłumaczy marszałek Struzik.

Program umożliwi uruchomienie dodatkowych funduszy m.in. na rozwój transportu, linii kolejowych, walkę z wykluczeniem cyfrowym, a także smogiem oraz wsparcie dla przemysłu zdrowej żywności.

Obecnie programem objętych jest 5 województw: lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie.

Celem Programu jest wzrost konkurencyjności i innowacyjności makroregionu Polski Wschodniej.