Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Krzysztof, męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Mirzec, Gadka
Dziś jest: Niedziela, 25 lipca 2021

REGION

Kiedy pieniądze z podziału Mazowsza?

środa, 14 lutego 2018 10:38 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Dopiero od 2021 roku Mazowsze zacznie realnie odczuwać skutki podziału statystycznego województwa - poinformował marszałek Adam Struzik.

Od 1 stycznia obowiązuje podział statystyczny województwa mazowieckiego. Mazowsze dzieli się na dwa obszary - stołeczny, który obejmuje 10 powiatów: miasto stołeczne Warszawa, legionowski, miński, nowodworski, otwocki, wołomiński, grodziski, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni (ok. 3 mln mieszkańców) oraz mazowiecki regionalny, który skupia pozostałą część województwa (2,4 mln mieszkańców).

Podział statystyczny sprawia, że regionalna część Mazowsza, jako osobna jednostka, będzie mogła starać się o dodatkowe środki unijne. Do tej pory w całym województwie mazowieckim wskaźniki były uśrednione, co utrudniało starania o pieniądze z Unii, ze względu na fakt, że Warszawa zawyżała statystyki.

Marszałek Adam Struzik mówi, że choć Mazowsze jest już podzielone statystycznie, to realnie zaczniemy to odczuwać dopiero za trzy lata.

- Mazowsze przez cały czas korzysta ze wsparcia unijnego, ale gdyby nie nowy podział statystyczny, nie mielibyśmy argumentów, żeby oczekiwać dodatkowych środków dla tej biedniejszej części województwa. Mówimy o perspektywie budżetu Unii Europejskiej na lata 2021 - 2027. To będzie właśnie taki moment. Dyskusja w tym roku, a decyzje w przyszłym, które przesądzą o tym, jakie pieniądze będą do dyspozycji od 2021 roku. Czas szybko płynie i jeśli teraz o to się nie postaramy, to później będzie za późno - mówi marszałek Adam Struzik.

Przypomnijmy, że część regionalna województwa mazowieckiego może liczyć na dodatkowe środki, jeśli uda się ją włączyć do Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ.