Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Agnieszka z Montepulciano, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Sobota, 20 kwietnia 2024

REGION

Zagospodarują dzikie kąpieliska

czwartek, 15 lutego 2018 10:15 / Autor: Marcin Prejs
fot. NFOŚiGW
Marcin Prejs

Podpisana została umowa na dofinansowanie prac przy zbiornikach wodnych w Końskich.

Umowa dotyczy inwestycji na Starym Młynie i Browarach. Gmina Końskie na przeprowadzenie tu planowanych prac dostała z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska 11 mln zł. Całe zadanie pochłonie 13 mln. Będzie ono polegało z jednej strony na oczyszczeniu zbiorników, z drugiej na zagospodarowaniu terenu wokół, wyjaśnia burmistrz Końskich Krzysztof Obratański.

Umowa w sprawie dofinansowanie inwestycji podpisana została w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pieniądze pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, zapewnią 85 proc. środków przewidzianych na realizację projektu. Chodzi o prace rekultywacyjne na obszarze 7,33 ha, gdzie zlokalizowane są stawy: „Browary I”, „Browary II” oraz „Stary Młyn”. Akweny te to popularne miejsce rekreacyjne, a ich brzegi i dno w znacznej mierze mają charakter naturalny. Na razie jednak stanowią one „dzikie” i niebezpieczne kąpielisko dla mieszkańców Końskich i okolic. Część brzegów jest niezagospodarowana i silnie porośnięta roślinnością, natomiast same zbiorniki zostały zanieczyszczone substancjami z grupy „metale i metaloidy” oraz grupy „wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne”. Rekultywacja i planowe uporządkowanie pozwoli na odzyskanie w pełni bezpiecznych walorów wypoczynkowych, a nawet sportowych tych terenów.

Umowę w sprawie dofinansowania koneckiej inwestycji podpisał wraz z burmistrzem Końskich Krzysztofem Obratańskim Roman Wójcik, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW. Podkreślił on, że Narodowy Fundusz chętnie wspiera finansowo prospołeczne projekty, których realizacja, poprawiając stan środowiska, jednocześnie korzystnie wpływa na jakość życia mieszkańców. Przekazanie przez NFOŚiGW unijnych środków dla gminy Końskie na rekultywację zdegradowanych zbiorników retencyjnych to właśnie przykład jednoczesnego działania proekologicznego i prospołecznego.

Źródłem dofinansowania projektu będzie działanie 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego w ramach II osi priorytetowej POIiŚ 2014-2020, dla której – na podstawie porozumienia z Ministerstwem Środowiska – NFOŚiGW jest instytucją wdrażającą.