Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Krzysztof, męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Mirzec, Gadka
Dziś jest: Niedziela, 25 lipca 2021

REGION

Mazowsze dla sportu

środa, 07 marca 2018 11:34 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Samorząd Województwa Mazowieckiego wspiera sport. Ruszył nowy program wsparcia na budowę i modernizację obiektów sportowych. W puli jest 10 mln zł.

Na Mazowszu są prawie dwa tysiące szkół podstawowych, codziennie uczęszcza do nich kilkaset tysięcy młodych ludzi. To z myślą o nich samorząd Mazowsza uruchomił nowy program wsparcia. Dzięki środkom z budżetu województwa boiska, hale sportowe, siłownie plenerowe i wiele innych obiektów sportowych zostanie przebudowanych, zmodernizowanych lub nowo wybudowanych. W puli jest 10 mln zł. Nabór wniosków trwa tylko do 23 marca.

- Można otrzymać dofinansowanie do 200 tysięcy złotych i do 75% kosztów kwalifikowanych. Zachęcamy do zgłaszania projektów, bo termin naboru nie jest długi. Należy się śpieszyć, po to, aby poprawić bazę sportową we własnej gminie, czy we własnym powiecie - mówi marszałek Mazowsza Adam Struzik.

Władzie Mazowsza uruchomiły nowy, pierwszy od kilku lat program wsparcia skierowany do samorządów lokalnych. W ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Infrastruktury Sportowej MAZOWSZE 2018” mazowieckie gminy i powiaty mogą uzyskać środki na budowę hal, boisk, kortów tenisowych czy przystani wioślarskich.

- Przeznaczamy w tym roku niebagatelną kwotę, bo 10 milionów złotych. Dofinansowanie można pozyskać na budowę, modernizację lub przebudowę obiektów sportowych, w tym: hal i boisk, siłowni plenerowych, torów rowerowych, kortów tenisowych, przystani wioślarskich, kajakarskich i żeglarskich, lodowisk, czy placów sportowo - rekreacyjnych. Katalog obiektów jest bardzo szeroki i nie ma charakteru zamkniętego - mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Samorząd Mazowsza w ciągu ostatnich kilkunastu lat na budowę, modernizację lub przebudowę obiektów sportowych na Mazowszu przeznaczył blisko 100 mln zł.

Mazowsze to dziś 746 boisk, w tym 334 piłkarskie oraz 228 kortów tenisowych, 183 stadiony i 133 sale gimnastyczne. Co oznacza, że gdyby Mazowszanie chcieli rozegrać wewnątrzwojewódzki mecz piłkarski to w jednej drużynie byłoby ponad 7 tys. zawodników. Wciąż jest zatem wiele do zrobienia.

– Statystki nie są najlepsze. Co trzeci uczeń nie ćwiczy na lekcjach wf-u, a unikające aktywności fizycznej polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Aby odwrócić ten negatywny trend potrzebne są nakłady na nowoczesną, ale równocześnie atrakcyjną dla młodych ludzi infrastrukturę sportową, a to kosztuje i to sporo. Doskonale o tym wiedzą lokalne samorządy. Chcemy im pomóc w tym zadaniu. Dlatego na ten cel z budżetu Mazowsza przeznaczyliśmy 10 mln zł – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Zgłaszane zadania powinny być jednoetapowe i zrealizowane do końca tego roku. Każdy powiat bądź gmina może złożyć najwyżej dwa wnioski. Maksymalne wsparcie może wynieść do 75 proc. kosztów kwalifikowanych zadania, nie więcej jednak niż 200 tys. zł.