Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Agnieszka z Montepulciano, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Sobota, 20 kwietnia 2024

REGION

Kolejne wsparcie dla przedsiębiorców z Mazowsza

poniedziałek, 26 marca 2018 14:44 / Autor: Monika Nowakowska
foto: rys. Urząd Marszałkowski
Monika Nowakowska

Przedsiębiorcy z Mazowsza znów będą mogli liczyć na dodatkowe wsparcie ich działalności. Kolejny raz zarząd województwa zdecydował o przekazaniu części środków z RPO WM na tzw. instrumenty zwrotne, czyli pożyczki i kredyty.

W tej perspektywie unijnej do wykorzystania będzie ok. 229 mln zł. Bank Gospodarstwa Krajowego będzie podpisywał jutro umowy z wybranymi pośrednikami finansowymi, do których będą mogli zwracać się przedsiębiorcy.

Mimo, że oferta pożyczek i poręczeń jest pozornie bogata, przedsiębiorcy często mają problem z uzyskaniem tego typu wsparcia, bo obwarowane jest licznymi trudnymi do sprostania ograniczeniami. Dlatego zarząd województwa już w 2012 r. zdecydował o przeznaczeniu części kwoty z RPO WM 2007-2013 na pożyczki i poręczenia dla mazowieckich firm, przyłączając się do Inicjatywy JEREMIE. W latach 2007-2013, 1 555 mazowieckich firm skorzystało z ok. 106,6 mln zł (25,2 mln euro) tego typu wsparcia.

Cel był prosty – przekazywanie wsparcia zwrotnego, które pozwoli wielokrotnie wykorzystać zainwestowane pieniądze, by ożywić mazowiecką gospodarkę. W efekcie z tego typu pomocy skorzystało 1555 firma z Mazowsza. Wśród nich zdecydowaną większość stanowiły mikroprzedsiębiorstwa – 1510, które wykorzystały ponad 23,7 mln euro zwrotnego wsparcia. Małe przedsiębiorstwa (44) sięgnęły po 1,46 mln euro, a tylko jedno średnie przedsiębiorstwo skorzystało z 36 tys. euro.

Wśród wszystkich MŚP, które korzystały z tej inicjatywy, ponad 52 proc. stanowiły start-upy (820 przypadków).

Średnia wartość jednostkowego poręczenia dla MŚP wynosiła prawie 15 tys. euro, a w przypadku pożyczek – prawie 22 tys. euro. Środki były przeznaczane głównie na zakup wyposażenia w maszyny, urządzenia oraz środki transportu bezpośrednio związane z charakterem prowadzonej działalności. Oczywiście finansowo również zakupy, budowy i modernizacje oraz inne przedsięwzięcia przyczyniające się do rozwoju firmy.

Po te formy pomocy finansowej sięgały firmy zajmujące się głównie handlem hurtowym i detalicznym (32,67 proc.), działalnością profesjonalną i naukową (11,51 proc.), przetwórstwem przemysłowym (9,65 proc.), ale też działalnością gastronomiczną i zakwaterowaniem (7,97 proc.), budownictwem (7,59 proc.), transportem i gospodarką magazynową (4,5 proc.), działalnością w zakresie usług administrowania i działalności wspierającą (4,31 proc.), pozostałą działalnością usługową (3,99 proc.), informacją i komunikacją (3,99 proc.), opieką zdrowotną i pomocą społeczną (3,92 proc.) i pozostałe sektory (1,16 proc.).

Tak wykorzystane środki z poprzedniej perspektywy wróciły do Inicjatywy JEREMIE i w tej chwili są w dyspozycji Agencji Rozwoju Mazowsza SA, która zajmie się dalszym ich wykorzystaniem. Jednocześnie Bank Gospodarstwa Krajowego będzie wraz z pośrednikami finansowymi użyczał nowego wsparcia bazującego na 54 mln euro, które zarząd województwa w tym celu przekazał z nowego RPO WM.