Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: 10 kwietnia 2020

REGION

Sejmik przeciw decyzji wojewody

czwartek, 29 marca 2018 12:36 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. www.mazovia.eu
Jakub Szczechowski

Sejmik Województwa Mazowieckiego wyraził stanowczy sprzeciw w związku z odmową wyrażenia zgody przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki na zorganizowanie w dniu 4 maja 2018 r. przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie uroczystych obchodów Dnia Strażaka. Radni podjęli uchwałe w tej sprawie.

 

Samorządowcy podkreślają, że "Ochotnicze Straże Pożarne to najstarsze organizacje społeczne, które od wieków wprowadzają w życie przyświecające im idee. Z olbrzymim zaangażowaniem i profesjonalizmem działają na rzecz lokalnych wspólnot. Cieszą się nie tylko dużym zaufaniem społecznym, ale także ściśle współpracują z Państwową Strażą Pożarną". W stanowisku czytamy także o zasługach strażaków ochotników dla bezpieczeństwa mieszkańców Mazowsza. To 20 tys. samodzielnych interwencji w 2017 roku. Radni dostrzegają także dużą rolę OSP w upowszechnianiu działalności kulturalnej, oświatowej czy aktywizacji fizycznej oraz szacunek wśród mieszkańców.

Wojewoda mazowiecki nie wyraził zgody na zorganizowanie na Placu Piłsudskiego w Warszawie uroczystych obchodów Dnia Strażaka 4 maja, połączonych z wręczeniem odznaczeń i uhonorowań dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Sejmik zauważa, że decyzja ta "odbiera Ochotniczym Strażom Pożarnym możliwość uczczenia w odpowiedniej oprawie (właściwej dla Placu Piłsudskiego) Jubileuszu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości". Ponadto w planach było wręczenie odznaczeń i uhonorowań dla OSP mających 100 lat i więcej. Radni podkreślają, że w tych obszarach najważniejsza jest współpraca dla ogólnego dobra – społeczności regionalnych i lokalnych.

- W naszej ocenie doszło do zupełnie skandalicznej decyzji, odmawiającej prawa ochotnikom strażakom do świętowania stulecia niepodległości na Placu Piłsudskiego. Przyjmuje się, że to najbardziej godne miejsce i oczywiście uważamy, że to był duży błąd - powiedział marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik.

- Nie możemy rozgraniczać Państwowej Straży Pożarnej od ochotników. Decyzja pana wojewody jest zadziwiająca, dlatego że ochotnicy zawsze świętowali ze strażakami z PSP - powiedziała wicemarszałek woj. mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

Przypomnijmy, że szef MSWiA Joachim Brudziński polecił gen. brygadierowi Leszkowi Suskiemu, Komendantowi Głównemu PSP, zaproszenie wszystkich strażaków-ochotników na centralne obchody Dnia Strażaka. Odbędą się one 5 maja na placu Piłsudskiego w Warszawie. Resort MSWiA zaznaczył, że decyzja wojewody mazowieckiego była spowodowana wyłącznie kwestiami technicznymi związanymi z organizacją w tym czasie na placu Piłsudskiego właśnie centralnych obchodów Dnia Strażaka, a wcześniej Święta Konstytucji 3 Maja.

Więcej można przeczytać [TU].

Zapraszamy do nas: