Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Krzysztof, męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Mirzec, Gadka
Dziś jest: Niedziela, 25 lipca 2021

REGION

Miliony na szkolnictwo zawodowe!

środa, 11 kwietnia 2018 16:35 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Prawie 16 milionów złotych dla szkół subregionu radomskiego. Samorząd Województwa Mazowieckiego uruchomił projekt „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego”.

Pieniądze otrzymały szkoły z Radomia oraz powiatów: białobrzeskiego, lipskiego, przysuskiego, radomskiego, szydłowieckiego i zwoleńskiego. Umowę podpisał dziś marszałek Adam Struzik, Rafał Rajkowski, członek zarządu województwa mazowieckiego, prezydent Radosław Witkowski oraz przedstawiciele wyżej wymienionych powiatów.

- To bardzo duży i znaczący projekt. Mamy zarejestrowanych ponad 800 tysięcy firm. W związku z tym potrzebujemy pilnie coraz lepiej wykształconej kadry pracowniczej. Pojawiła się luka w procesie kształcenia zawodowego. Był taki czas w naszym kraju, że punkt ciężkości był położony na kształcenie ogólnokształcące. Stąd po analizie problemów i rynku, doszliśmy do wniosku, że musimy wspomóc szkolnictwo zawodowe. Stąd pojawiła się projektu realizowanego na całym Mazowszu – mówi marszałek Adam Struzik.

Wartość projektu dla całego województwa mazowieckiego wynosi 120 mln zł, z czego 108 mln zł to środki unijne z RPO Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Projekt będzie realizowany przez 5 lat i będzie dotyczył wielu różnych działań - wsparcie sprzętowe, staże, szkolenia i współpraca z przedsiębiorcami.

- Szkolnictwo dualne dzisiaj dostało wyraźny zastrzyk finansowy, aby można było je realizować w ramach wsparcia szkolnictwa zawodowego – mówi Rafał Rajkowski, członek zarządu województwa mazowieckiego.

- Od początku kadencji postawiliśmy jasny cel – rozwój szkolnictwa zawodowego. Udaje nam się to robi, chociażby przez to, że udało się wprowadzić szkolenie dualne. Mamy świadomość tych wyzwań, które stoją przed radomskimi firmami, a to nie miejsca pracy, a brak wykwalifikowanych kadr do pracy – mówi prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Zyskają szkoły, uczniowie, ale i nauczyciele. Uczniowie będą mogli liczyć na staże i praktyki zawodowe dla 14 tysiecy osób, ale także kursy specjalistyczne oraz doradztwo edukacyjno-zawodowe.

- Potrzebujemy środków na to, aby szkolnictwo zawodowe było prowadzone na dobrym poziomie – mówi Mirosław Ślifirczyk, starosta radomski:

W ramach realizacji projektu przewidziana jest też organizacja cyklu 36 targów edukacyjno-zawodowych.

Projekt zakłada 5-letni okres realizacji do 31 marca 2023 roku.