Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik
Dziś jest: 14 sierpnia 2020

REGION

Największe problemy samorządowców z radomskiego

czwartek, 12 kwietnia 2018 11:32 / Autor: Monika Nowakowska
fot. Monika Nowakowska / Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Modernizacja dróg, budowa ścieżek rowerowych czy chodników - tego oczekują samorządowcy z regionu radomskiego. W Radomiu odbył się Konwent Wójtów i Burmistrzów Ziemi Radomskiej.

Wójtowie, burmistrzowie i przedstawiciele samorządu województwa mazowieckiego dyskutowali o największych problemach, z jakimi muszą się mierzyć. Rozmowy dotyczyły głównie modernizacji dróg i możliwości dofinansowania oraz gospodarki odpadami. W spotkaniu wziął również udział marszałek Adam Struzik, którzy przedstawił możliwości dofinansowania budowy dróg z budżetu samorządu województwa mazowieckiego. Uczestnicy spotkania mogli zapytać Marszałka o dofinansowanie i pomoc w realizacji konkretnych inwestycji.

Pomoc drogowa

- Największą bolączką samorządowców jest niewystarczająca ilość infrastruktury drogowej, jaką posiadają w swoich obszarach - chodników, ścieżek rowerowych i dróg, których stan techniczny do tej pory był zły - mówi Zbigniew Ostrowski, dyrektor Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie:

Na terenie regionu radomskiego jest ponad 480 km dróg wojewódzkich. Pilnego remontu i modernizacji wymaga jeszcze ok. 35% z nich. Na budowę oraz remont i modernizację dróg w kasie samorządu woj. mazowieckiego jest do wykorzystania 180 mln zł. W najbliższym czasie realizowane będą inwestycje na drodze 754 w Solcu, 728 od Mogielnicy do Nowego Miasta nad Pilicą i 727 od Chlewisk do Pawłowa - wyjaśnia dyrektor Zbigniew Ostrowski:

Gmina Wierzbica jedna droga już została przebudowana, kolejna czeka na remont. W sumie gmina ze środków województwa mazowieckiego otrzymała 8 mln zł na przebudowę dróg wojewódzkich, które biegną nie tylko przez gminę, ale także przez samą Wierzbicę. Jednak utwardzenia, zmiany nawierzchni potrzebują kolejne drogi - w sumie ok. 20-25 km. - Takie są oczekiwania mieszkańców. Szykujemy nabory na kolejne dwa odcinki - drogę do Szydłowca i Starachowic. - wyjaśnia Zdzisław Dulias, wójt gminy Wierzbica:

Na środki liczy również gmina Kowala. W pierwszej kolejności włodarzom gminy zależy na remoncie dróg gminnych, ale wśród priorytetów znalazła się również droga wojewódzka prowadząca od Kowali do krajowej E7. - Ten odcinek z punktu widzenia dróg wojewódzkich jest najsłabszy. - mówi Dariusz Bulski - zastępca wójta gminy Kowala. Gmina ma otrzymać dofinansowanie na remont drogi gminnej Augustów - Zabierzów. - Z deklaracji, którą usłyszeliśmy od pana marszałka dostaniemy te sto - sto dwadzieścia tysięcy. To może nie jest dużo, ale pozwoli na pewne inwestycje. - dodaje wicewójt Bulski. Gmina oczekuje na instrumenty z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich:

W ostatnim czasie w gminie Zwoleń wyremontowanych zostało wiele dróg wiejskich. W ramach Funduszy Ochrony Gruntów Rolnych wyremontowane zostaną drogi w miejscowościach: Barycz i Strykowice Błotne. Samorządy mogą otrzymać również wsparcie ze strony Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad co do pozyskanego destruktu. Gmina Zwoleń planuje skorzystać z tej opcji. - zapowiada Bogusława Jaworska, burmistrz Zwolenia:

Problem z odpadami

Kolejnym problemem z jakim borykają się gminy jest gospodarka odpadami. Od 1 stycznia tego roku wzrosły opłaty za wywóz i utylizację odpadów. Więcej za wywóz nieczystości zapłacą mieszkańcy gmin obsługiwanych przez firmę Radkom - mówi prezes przedsiębiorstwa Waldemar Kordziński:

Dla gminy Wolanów bardziej opłacalne jest korzystanie z usług Radkomu, niż wybudowanie własnego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. - Musimy dostosować się do warunków jakie stawia Radkom. - mówi wójt gminy Wolanów Adam Gibała:

Podwyżki nie ominęły również gminy Kowala. - Te stawki się zmieniły, one bardzo wzrosły. To będzie ciężko mieszkańcom przekazać - mówi zastępca wójta Dariusz Bulski:

Zdaniem burmistrz Bogusławy Jaworskiej podwyżki cen sprawią, że odpadów zmieszanych będzie coraz mniej. - Cena odpadów segregowanych jest o połowę niższa niż zmieszanych. Musimy "przeedukować" naszych mieszkańców. Trzeba uszczelnić system, nie wierzę, że można zrobić to w sposób oszczędny:

Firma Radkom obsługuje rejon, na którym znajdują się 63 gminy oraz 3 gminy z powiatu piaseczyńskiego.

Zapraszamy do nas: