Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: bł. Joanna Maria de Maille, wdowa
Dziś jest: Czwartek, 28 marca 2024

REGION

Plan gospodarki odpadami coraz bliżej

wtorek, 15 maj 2018 11:13 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com (Tomasz_Mikolajczyk)
Weronika Chochoł

Owocne konsultacje, analiza wniosków i oczekiwanie na opinię Ministerstwa Środowiska. Trwają zaawansowane prace nad przygotowaniem nowego planu gospodarki odpadami dla województwa mazowieckiego

Nowy Plan gospodarki odpadami dla województwa mazowieckiego 2024 r. (PGO WM 2024) określa cele i działania oraz planowane do realizacji inwestycje w gospodarce odpadami na Mazowszu na najbliższe lata. Ma on być odpowiedzią nie tylko na wymogi krajowe wynikające z Krajowego planu gospodarki odpadami 2022, ale także na unijne zobowiązania. Zapisy planu dotyczą odpadów komunalnych oraz wszystkich odpadów wytworzonych na terenie województwa, a także tych przywożonych na teren Mazowsza, w tym m.in. odpadów opakowaniowych czy niebezpiecznych.

Plan zawiera zapisy, które mają przygotować samorządy gminne oraz przedsiębiorców uczestniczących w systemie gospodarowania odpadami do dostosowania się do nadchodzących zmian w tej dziedzinie. Zmiany będą miały duży wpływ na środowisko. To m.in przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Zakłada ona efektywne wykorzystanie surowców, w tym poprawę potencjału wytwarzanych odpadów w zakresie możliwości ich recyklingu i przygotowania do ponownego użycia. Chodzi o zmniejszenie udziału zmieszanych odpadów komunalnych w całości zbieranych odpadów oraz zbiórkę odpadów w sposób selektywny, tak aby po oczyszczeniu mogły być cennym surowcem, który przekazuje się do firm zajmujących się recyklingiem. Znaczącemu obniżeniu powinien ulec również udział odpadów składowanych – ten proces przyczynia się do bezpowrotnej utraty wartościowych surowców.

– Prace nad planem są już bardzo zaawansowane. Określa on cele, które w dziedzinie gospodarki odpadami na Mazowszu chcielibyśmy osiągnąć. Należą do nich m.in. redukcja strumienia odpadów kierowanych na składowiska czy podniesienie poziomu recyklingu. Chcemy również wskazać przedsiębiorcom, jak przekształcać instalacje, by podnieść efektywność systemu gospodarowania odpadami. To również odpowiedź na wiele problemów samorządów gminnych, na co dzień borykających się z gospodarką odpadami – wyjaśnia Marcin Podgórski, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych urzędu marszałkowskiego.

Prace nad planem trwają już od kilku miesięcy. W projekcie dokumentu duży nacisk położony został na konieczność inwestowania w budowę instalacji do recyklingu odpadów, a także dążenie do ograniczania przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych na rzecz przetwarzania selektywnie zbieranych odpadów. W tym celu w planie wskazana jest konieczność stopniowego przekształcania się zakładów mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych w kierunku doczyszczania odpadów selektywnie zebranych. Dokument zawiera również rozwiązania ograniczające uciążliwości instalacji funkcjonujących w pobliżu siedzib ludzkich oraz umożliwiające uzyskanie przez samorządy wymaganych poziomów odzysku i recyklingu.

Projekt PGO WM 2024 został pozytywnie zaopiniowany przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie i Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie. Zakończyły się również konsultacje społeczne. Swoje zdanie mogli wyrazić przedsiębiorcy, mieszkańcy oraz przedstawiciele gmin i powiatów. W sumie złożonych zostało ponad 600 uwag do dokumentu. Obecnie analizuje je powołany w tym celu zespół ekspertów, w tym m.in. specjalistów w dziedzinie gospodarowania odpadami komunalnymi ze Szkoły Głównej Handlowej.

– Naukowcy, którzy uczestniczą w tym procesie bardzo szeroko patrzą na zgłoszone uwagi. Rozpatrują je pod kątem społecznym, ekonomicznym, ale przede wszystkim środowiskowym. Chcemy, aby ostatecznie powstał dokument, odpowiadający na bieżące problemy systemu gospodarowania odpadami – podkreśla Urszula Pawlak, zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych urzędu marszałkowskiego.

Po analizie uwag, wniosków i opinii zgłoszonych do projektu w ramach konsultacji społecznych, dokument zostanie przekazany do Ministerstwa Środowiska do opiniowania i uzgadniania planu inwestycyjnego. Następnie po raz drugi wystawiony do konsultacji społecznych. Najprawdopodobniej dojdzie do tego na przełomie maja i czerwca.