Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Leonard Murialdo, prezbiter
Dziś jest: 30 marca 2020

REGION

Rocznica pożegnania marszałka

czwartek, 17 maj 2018 00:11 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. RDLP Radom
Jakub Szczechowski

83 lata temu leśnicy oddali hołd Józefowi Piłsudskiemu w jego ostatniej drodze na Wawel. W niedzielę odbędą się uroczystości rocznicowe.

 

Uczestnicy spotkają się o godz. 13.45 przy głazie pamiątkowym w pobliżu stacji kolejowej Grabów nad Pilicą. To teren leśnictwa Kępa Niemojewska w Nadleśnictwie Dobieszyn. O godz. 14.15 rozpocznie się Msza Św. Po liturgii będzie czas na wystąpienia okolicznościowe. Program artystyczny zaprezentują uczniowie z Gimnazjum im. J. Piłsudskiego w Stromcu. Ok. godz. 16 złożone zostaną wieńce przy głazie. Całość zakończy wspólny posiłek.

Pamiątkowy głaz jest miejscem corocznych spotkań. Odsłonięty został w 2005 roku. Leśnicy wspominają 17 maja 1935 roku, kiedy to zatrzymał się tam pociąg w z trumną marszałka Piłsudskiego. Pożegnała go cała leśna Polska z dyrektorem naczelnym Lasów Państwowych Adamem Loretem na czele. Rozpalone zostały cztery wielkie ogniska i przygotowana żałobna brama z napisem "Lasy Państwowe". Tak to wydarzenie opisują "Echa Leśne" z czerwca 1935 roku: „W ciemni nocy i ciemnym poszumie lasu około godziny 21-ej zbliżył się do Warki pociąg żałobny. Padła komenda „Prezentuj broń!”. Znieruchomiały szeregi Przysposobienia wojskowego Leśników, odkryły się głowy kierowników Administracji Lasów Państwowych. W kręgu płonących zniczów przesunął się wolno pociąg żałobny jak widmo”. Leśnicy mieli wielki szacunek dla Piłsudskiego choćby ze względu na udział w walkach wojny 1920 roku pod wodzą marszałka i późniejszą pracę w administracji LP.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Dobieszyn Paweł Sułkowski:

 fot. Echa Leśne nr 14 z 2 czerwca 1935 r., s. 1

 

 

Zapraszamy do nas: