Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Marek, Ewangelista
Dziś jest: Czwartek, 25 kwietnia 2024

REGION

Patriotycznie na Wykusie

sobota, 16 czerwca 2018 18:33 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Coroczne obchody ku czci poległych żołnierzy Armii Krajowej odbyły się 16 czerwca na Wykusie. To wzgórze w kompleksie lasów siekierzyńskich Nadleśnictwa Suchedniów. Położone w połowie drogi między Wąchockiem i Bodzentynem. W okresie II wojny światowej było ono miejscem koncentracji i obozowania największego na kielecczyźnie zgrupowania oddziałów partyzanckich Armii Krajowej ''Ponury''.

Mszy świętej polowej przewodniczył opat pobliskiego klasztoru cystersów w Wąchocku o. Eugeniusz Augustyn. Wierni modlili się za poległych. W tym roku mija 30. rocznica pogrzebu „Ponurego”, 75. rocznica powstania zgrupowania „Ponurego” i 100. rocznica niepodległości przez Polskę.

Udział w uroczystościach wzięli m.in. wojewoda świętokrzyska Agata Wojtyszek, marszałek Adam Jarubas i poseł Krzysztof Lipiec.

Na Wykus przybyła także Maria Fudala z domu Krogulec. W czasie drugiej wojny światowej była łączniczką zgrupowania oddziałów partyzanckich Armii Krajowej "Ponury". - Dla mnie to święte miejsce. Tu ludzie oddali krew za Polskę. Tutaj Niemcy zabili mojego tatusia, który był gajowym w tych lasach. Niemcy przyjechali, bo chcieli, by wydał im partyzantów. Nie zastrzelili go od razu, tylko katowali. Byłam tego świadkiem. Gdy konał, dobili – wspomina pani Maria.

W czasie wojny chodziła z meldunkami między oddziałami partyzanckimi. - Pomagałam również przy praniu ubrań żołnierzy. Raz tylko widziałam Ponurego, jak siedział w szałasie. Byłam wśród partyzantów, słuchałam ich opowieści – dodała była łączniczka oddziałów AK.

Rafał Obarzanek, prezes Okręgu Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" i "Nurt". - Od 1996 roku, kiedy przejęliśmy opiekę nad tym miejscem, staramy się docierać do ludzkiej świadomości i przypominać bohaterstwo żołnierzy tu walczących – mówił Rafał Obarzanek.

Od lat na Wykus przyjeżdża Aktor Maciej Rayzacher, znany z serialu „Czarne Chmury”. - Byłem tutaj w trudnych czasach PRL. Byli tu także moi koledzy z planu m.in. Anna Nechrebecka, czy Andrzej Szczepkowski, aby uczcić tu poległych – powiedział Maciej Rayzacher.

Pułkownik Artur Barański, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej poinformował, że jednostka stara się, by jej patronem został Eugeniusz Kaszyński „Nurt”:

Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas:

Wykus w okresie II wojny światowej był miejscem koncentracji i obozowania największego na kielecczyźnie zgrupowania oddziałów partyzanckich Armii Krajowej "Ponury", dowodzonych przez majora Jana Piwnika - Ponurego. Pierwsza Msza św. na Wykusie została odprawiona 15 września 1957 roku. Od tego dnia tamtejsza kapliczka, na której ścianach wyryto 123 pseudonimy poległych w czasie wojny żołnierzy jest corocznym miejscem spotkań byłych partyzantów i całego środowiska byłych żołnierzy Armii Krajowej. W 2002 roku na Wykusie poświęcono Partyzancką Drogę Krzyżową. W zamyśle pomysłodawców ma ona stanowić symbol cierpień partyzantów spowodowanych obławami, walkami w chłodzie i głodzie, często nękanych chorobami, a przede wszystkim nieustającą pamięcią o tych, którzy polegli.