Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Skotniki
Dziś jest: Sobota, 08 maja 2021

REGION

Uczcili Traktat Wersalski

środa, 04 lipca 2018 15:43 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. www.jedlnia.pl
Jakub Szczechowski

Kilkadziesiąt osób pobiegło w Biegu Traktatu Wersalskiego w Jedlni-Letnisku. 

Trasa mierzyła 3,5 km. Bieg wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. A dlaczego Traktat Wersalski? - Traktat Wersalski formalnie przywrócił Polskę na mapę Europy. Dzięki zręcznie prowadzonej polityce zagranicznej Polska znalazła się w gronie państw zwycięskich w I wojnie światowej. Złożenie podpisów pod Traktatem w imieniu Polski przez Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego przypieczętowało starania wielu pokoleń Polaków walczących o niepodległość. Zręczne prowadzenie polityki zagranicznej miało równie istotny wpływ na odzyskanie niepodległości jak walka zbrojna prowadzona przez Legiony Józefa Piłsudskiego i Błękitną Armię Generała Hallera - powiedział inicjator obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w gminie Jedlnia-Letnisko Filip Chrzanowski.

Biegaczom i organizatorom podziękował wójt Piotr Leśnowolski. - Dziękuję serdecznie organizatorom niedzielnego biegu, z panem Witkiem Korczakiem na czele, a także wszystkim uczestnikom. Bieg nie miał na celu wyłonienia zwycięzcy, tylko miał przypomnieć jak ważnym wydarzeniem był Traktat Wersalski w całym długim procesie odzyskiwania niepodległości - powiedział.

Na przełomie lipca i sierpnia ruszy Sztafeta Niepodległości od Tatr po Bałtyk. Na początku września odbędą się Regaty Niepodległości. 29 września będzie miała miejsce główna uroczystość związana z obchodami 100-lecia polskiej niepodległości.