Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Krzysztof, męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Mirzec, Gadka
Dziś jest: Niedziela, 25 lipca 2021

REGION

Wojsko w kozienickich lasach

środa, 01 sierpnia 2018 12:25 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Żołnierze przeczesuje lasy w powiecie kozienickim. Szukają padłych dzików. Sprawa ma związek z obecnością wirusa afrykańskiego pomoru świń, który wykryto we wsi Paprotnia w gminie Grabów nad Pilicą w wyniku badania próbki padłego dzika. - Wojsko szuka padłych dzików. Wirus jest bardzo odporny. Może przeżyć w padłych zwierzętach nawet do pół roku, dlatego tak ważna jest likwidacja potencjalnego źródła zakażenia - tłumaczy dr Grzegorz Zaborski, powiatowy lekarz weterynarii.

Obecnie żołnierze przeczesują lasy w powiecie kozienickim. Szukają padłych dzików. Chodzą w patrolach razem ze służbami weterynaryjnymi i znającymi teren myśliwymi. Działania służb i wojska mają charakter profilaktyczny. Za dwa tygodnie wojsko pojawi się w lasach na terenie gmin: Jedlińsk, Jastrzębia i Pionki. Grzegorz Zaborski, powiatowy lekarz weterynarii:

Jak już informowaliśmy w trzech gminach powiatu radomskiego: Jedlińsk, Jastrzębia i Pionki wprowadzono żółtą strefę ochronną:

Dzisiaj odbyło się spotkanie z przedstawicielami gmin z terenu powiatu, które było poświęcone wirusowi ASF. Grażyna Wasiułek z Urzędu Gminy w Jedlińsku:

Eugeniusz Machniak z Urzędu Gminy w Jastrzębi:

ASF to śmiertelna choroba świń. Jej wirus nie jest zagrożeniem dla człowieka. Obecnie występuje na terenie województwa podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego. Ministerstwo Rolnictwa nie wyklucza przeprowadzenia odstrzału dzików do minimalnego poziomu. W powiecie radomskim ma być zabitych około 300 dzików, czyli połowa populacji.