Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Andrzej Apostoł
Dziś jest: Poniedziałek, 30 listopada 2020

REGION

Papryka z Potworowa świętuje

niedziela, 05 sierpnia 2018 21:03 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MN/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Smażona, opiekana, marynowana, gotowana, czy spożywana na surowo - pod każdą postacią smakuje idealnie, a w kuchni wykorzystywana jest przez najbardzej wyrafinowanych koneserów. Mowa o papryce - warzywie z Potworowa koło Przysuchy, która swym niepowtarzalnym smakiem i aromatem podbija rynki w Polsce i całej Europie. Dziś obchodziła swoje XXVI święto.

Doroczne święto papryki, to wydarzenie, które już na stałe wpisało się w kalendarz imprez organizowanych w gminie. Na stadionie sportowym przy ul. Lipowej swoje stoiska rozstawili nie tylko producenci papryki, ale także Koła Gospodyń Wiejskich oraz organizacje i stowarzyszenia, które zapraszały do degustacji różnego typu potraw, których głównym składnikiem była oczywiście papryka:

Gmina Potworów jest gminą typowo rolniczą. Głównie uprawia się w niej warzywa, a zwłaszcza paprykę pod osłonami. Wieloletnia historia uprawy papryki sprawiła, iż Gmina Potworów wraz z okolicznymi gminami regionu radomskiego nazwane zostały „paprykowym zagłębiem”, a sam Potworów zyskał miano „stolicy polskiej papryki” - chwali wójt gminy Marek Klimek:

Teren Gminy Potworów, jak i pozostałych gmin tworzących „paprykowe zagłębie” charakteryzuje się korzystnymi warunkami klimatycznymi dla uprawy roślin ciepłolubnych. Jest on przede wszystkim cieplejszy w stosunku do sąsiednich obszarów. Wiosną występuje tu o 44 dni więcej bez przymrozków niż w ościennych rejonach, a to decyduje o możliwości wcześniejszego wejścia z uprawą i uzyskania wyższego plonu.

- Sukces smaku, koloru i wartości odżywczych papryki tkwi w odpowiedniej glebie, która pozbawiona jest sztucznych nawozów oraz dobrej wodzie i sprzyjającemu klimatowi - mówi wójt.

Obecnie region radomski jest największym obszarem uprawy tego warzywa w Polsce. Papryka uprawiana jest w około 2 tysiącach gospodarstw, w ponad 30 tysiącach tuneli foliowych, na powierzchni około 600 ha, a przybliżona wielkość zbioru papryki oscyluje w granicach 40 tysięcy ton rocznie. - Ale praca w tunelach do łatwych nie należy. - Wymaga wiele trudu, wyrzeczeń i cierpliwości - mówi Edyta Pytkowska:

Ireneusz Podsiadły uprawą papryki zajmuje się już od 20 lat:

Starosta przysuski Marian Niemirski podkreśla, że dzięki producentom papryki z Potworowa, na promocji korzysta całe Mazowsze. Zauważa jednocześnie, że producenci papryki narzekają na wciąż duże koszty, jakie ponoszą przy uprawie tego warzywa w stosunku do zysku z jego sprzedaży. Liczy, że ogłoszony niedawno przez rząd Prawa i Sprawiedliwości "Plan dla Wsi" pozwoli na unormowanie cen i produkcja papryki będzie opłacalna:

W XXVI Dniu Papryki w Potworowie wzięli udział posłowie i senatorowie ziemi radomskiej, przedstawiciele ministerstwa rolnictwa oraz władz samorządowych Mazowsza, powiatu przysuskiego i okolicznych gmin.

Organizatorzy zadbali też o odpowiednią oprawę muzyczną. Czas umilały koncerty gwiazd. Na scenie wystąpili: Wojciech Gąsowski, zespół De Mono oraz kabaret OT.TO.