Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Stefan IX, papież WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: Piątek, 29 marca 2024

REGION

Wieniawa podziękowała za plony

niedziela, 26 sierpnia 2018 20:44 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MN/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

W Wieniawie w powiecie przysuskim odbyły się tradycyjne uroczystości dożynkowe. W dziękczynieniu za tegoroczne plony wziął udział m.in. wicemarszałek Senatu Adam Bielan i starosta przysuski Marian Niemirski. Gospodarzem imprezy był wójt gminy Wieniawa Krzysztof Sobczak.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym pod przewodnictwem biskupa Adama Odzimka. - Błogosławiony Jesteś, Panie Boże Wszechświata, bo dzięki Twojej hojności otrzymaliśmy chleb, który jest owocem ziemi i pracy rąk ludzkich. Tobie go przynosimy, aby stał się dla nas - chlebem życia - mówił w homilii ks. biskup Adam Odzimek:

Po mszy św. korowód dożynkowy przeszedł na stadion sportowy przy miejscowej szkole podstawowej w Wieniawie. I choć pogoda nie dopisała, to goście wręcz przeciwnie. Tradycyjne wieńce dożynkowe podziwiali i dorośli, i dzieci.

Na doroczne święto plonów do Wieniawy przyjechał wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Wicemarszałek przypomniał o suszy, jaka tego roku dotknęła rolników i sadowników w kraju. Podkreślił, że rząd wspiera wszystkich Polaków, ale z szeregu programów społecznych, które realizuje, ma też te, skierowane głównie do rolników:

- Dziś dziękujemy rolnikom przede wszystkim za to, że gwarantują nam bezpieczeństwo żywnościowe, że mamy na każdym stole chleb powszedni i chcemy właśnie świętem uhonorować i podziękować im za te wszystkie dni i tę ciężką pracę - mówi starosta przysuski Marian Niemirski:

Klęska suszy nie oszczędziła w tym roku i rolników z gminy Wieniawa. Około 60 z nich złożyło do Urzędu Gminy wnioski o dopłaty na zakup pasz dla zwierząt, czy ziarna do wysiewu na przyszły rok. - Te podziękowania należą się szczególnie w tym wyjątkowo trudnym roku, ponieważ klęska suszy i ilość złożonych przez rolników wniosków o rekompensaty pokazała, że ten problem był i istaniał - mówi wójt gminy Krzysztof Sobczak:

- Już dziś pragnę złożyć rolnikom serdeczne podziękowania za trud, jaki każdego dnia wkładają w niezwykle ciężką i mozolną pracę, zroszoną potem i szeregiem wyrzeczeń. Dziękuję za poświecenie i produkcję żywności, która każdego dnia trafia na nasze stoły ale również na rynki Europy i świata. To niezwykle ważne i godne podkreślenia, że w wyjątkowym roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, możemy złożyć hołd rolnikom, którzy nie tylko żywią, ale jak ukazuje historia, również stają jako pierwsi w obronie niepodległości i suwerenności. Dziękuję za szacunek do chleba i krzewienie patriotycznych postaw - powiedział wójt gminy Krzysztof Sobczak.

Podczas uroczystości dożynkowych, władze gminy uhonorowały też właścicieli największych i najbardziej wyróżniających się gospodarstw rolnych. 8 gospodarzy otrzymało odznakę honorową "Zasłużony dla rolnictwa" podpsaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Po przemówieniach okolicznościowych, odbyło się tradycyjne odśpiewanie wieńców dożynkowych w wykonaniu zespołu folklorystycznego Wieniawa oraz obrzęd dzielenia chlebem:

Na scenie zaprezentowały się zespoły śpiewacze, kapele ludowe i soliści z terenu gminy Wieniawa, w tym m.in.: kapela Wiesławy Gromadzkiej z Kamienia, Jana Wochniaka z Kłudna, zespołu folklorystycznego Wieniawa, zespołu dziecięcego Folkowe Nutki oraz młodych talentów wokalnych: Klaudii Jakubczyk i Aleksandry Łochnickiej.

Mieszkańcy gminy podziwiali też występ kabaretowy parodysty Stana Tutaja, wysłuchali zespołu Acapulco, formacji Tacy Sami, która zeprezentowała największe przeboje zespołu Lady Pank oraz zespołów nurtu disco polo, Cassino i Skaner.

Gwiazdą imprezy był zespół IRA.