Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Marek, Ewangelista
Dziś jest: Czwartek, 25 kwietnia 2024

REGION

Pamięć rzeźbiona w drewnie

czwartek, 06 września 2018 09:04 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

W hołdzie dla leśników poległych w walce o wolność oraz mieszkańców bestialsko spacyfikowanej wsi. W lesie w Michniowie otwarta została ścieżka edukacyjno-historyczna "Leśna droga krzyżowa".

Leśna Droga Krzyżowa upamiętnia leśników, ich rodziny oraz wszystkich patriotów, którzy na przestrzeni ostatnich dziejów Polski ponieśli śmierć, zginęli lub zostali zamordowani z rąk najeźdźców, okupantów oraz padli ofiarami systemu totalitarnego w obronie polskości. A udział leśników w walce o wolność był znaczny. - Leśnicy walczyli w armiach i austriackiej i rosyjskiej oraz w Legionach Polskich, po to by po listopadzie 1918 roku wejść w skład Wojska Polskiego. Z samej regionalnej dyrekcji udział w wojnie '20 roku brało około 170 mężczyzn - wyjaśnia Piotr Kacprzak - dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu:

Dwanaście stacji upamiętnia poległych leśników, jedna z nich odwołuje się do Żołnierzy Wyklętych, jedna jest hołdem dla mieszkańców Michniowa, którzy w lipcu 1943 roku zginęli w czasie pacyfikacji wsi.

Uczesnicy wzięli udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, któremu przewodniczył ks. Tomasz Szot ze Wzdołu Rządowego. Wszystkie stacje zostały poświęcone:

Otwarcie ścieżki jest jednym z działań podejmowanych przed Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. - Nasza inicjatywa jest również przedłużeniem budowy mauzoleum poświęconego leśnikom - mówi dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu - Andrzej Matysiak i dodaje: - To wydarzenie ma szczególne znaczenie:

Ścieżka ma ponad 600 metrów, stacje drogi krzyżowej wyrzeźbione są w drewnie lipowym i jaworowym, wykonała je firma z Jasła. Prowadzi od prowadzi od Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich do polany, na której znajdowała się gajówka leśniczego Wikły, gdzie w 1943 roku rozpoczęła się pacyfikacja wsi. Jest to szlak edukacyjno-historyczny, a pomysł stworzenia ścieżki kiełkował przez kilka lat - wyjaśnia Piotr Fitas - nadleśniczy Nadleśnictwa Suchedniów. Szlak usytuowany jest w symbolicznym miejscu:

W uroczystości udział wzięli leśnicy, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, ale również mieszkańcy Michniowa. Dla nich to ważna uroczystość i piękna lekcja historii dla młodych wyryta w drewnie:

Uroczystość zakończyła polowa Msza święta.