Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna, Matka Łaski Bożej
Dziś jest: Wtorek, 07 maja 2024

REGION

Miliony dla Mazowsza

piątek, 07 września 2018 12:59 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Kolejne pieniądze z Unii Europejskiej trafią do mazowieckich gmin. 

Ponad 27 milionów złotych zostanie przeznaczone między innymi na remonty budynków mieszkalnych oraz budowę ścieżek rowerowych. Duży projekt dla miłośników jednośladów zrealizuje Żyrardów razem z okolicznymi gminami – mówi wicemarszałek województwa Elżbieta Lanc.

Żyrardów otrzymał również dodatkowe pieniądze na modernizacje budynków mieszkalnych- podkreśla pełniący obowiązki prezydenta tego miasta Lucjan Chrzanowski.

Podobne prace rewitalizacyjne zostaną przeprowadzone w Nowym Dworze Mazowieckim – dodaje burmistrz Jacek Kowalski.

Z kolei gmina Błonie pozyskała ponad 440 tys. zł środków unijnych na budowę parkingu „Parkuj i Jedź” w Bieniewicach.

To kolejne wsparcie na budowę bazy sportowej na Mazowszu. W Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie podpisano umowy z przedstawicielami czterdziestu jeden samorządów.Kolejne gminy i powiaty dostaną łącznie niemal 10 mln złotych na modernizację i rozbudowę obiektów sportowych. W gronie beneficjentów są m.in: powiaty: garwoliński, miński i żyrardowski oraz gminy: Łyse, Płońsk i Sypniewo.

Warto promować sport w regionie - mówi marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Środki dla samorządów przekazano w ramach Instrumentu Wsparcia Infrastruktury Sportowej - "Mazowsze 2018’’.

Te regulacje mogą doprowadzić do pogorszenia stanu powietrza na Mazowszu. Zarząd Województwa Mazowieckiego wskazuje, że nowe rozporządzenie Ministra Energii w sprawie norm jakości paliw dopuści do obrotu węgiel bardzo niskiej jakości. Takie zapisy są sprzeczne z przyjętą uchwałą antysmogową - podkreśla marszałek województwa Adam Struzik.

Jak wskazuje marszałek województwa - zaskakujący jest również sam proces prowadzenia konsultacji.

Radny województwa Prawa i Sprawiedliwości Witold Kołodziejski - tłumaczy, że w tych konsultacjach samorządy nie muszą brać udziału. Ministerstwo Energii nadal wspiera działania antysmogowe- wskazuje samorządowiec PIS.

Sejmik Województwa Mazowieckiego przyjął stanowisko, w którym radni sprzeciwiają się na zapisy rozporządzenia Ministra Energii. 

Strajk w Polskich Liniach Lotniczych LOT może rozpocząć się we wrześniu - ostrzegają związkowcy. Sytuacja w spółce od kilku miesięcy jest bardzo napięta. Pracownicy domagają się m.in. nowego regulaminu wynagradzania i zatrudniania personelu na etatach. Próbę mediacji w tej sprawie podjęła Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego. W Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie odbyło się kolejne posiedzenie tego gremium. W spotkaniu uczestniczył m.in: przewodniczący związku zawodowego pilotów PLL LOT - Adam Rzeszot

Marszałek Województwa Mazowieckiego - Adam Struzik ma nadzieje, że dialog pomoże wypracować porozumienie.

W strajku w PLL LOT, może wziąć udział ponad 800 pracowników. Akcja może potrwać kilka dni. LOT szacuje, że jeden dzień strajku kosztowałby firmę nawet 20 mln zł.

Mazowsze przewodniczyło konwentowi marszałków województw. Pierwsze posiedzenie w województwie mazowieckim odbyło się w Płocku. Na wydarzeniu przedstawiciele samorządów dyskutowali o rozwoju regionalnym, środowisku i transporcie. Marszałek województwa Adam Struzik.

Marszałkowie zajęli się też tematem zbliżających się wyborów samorządowych – dodaje Adam Struzik.

Mazowsze w konwencie marszałków będzie przewodniczyć przez najbliższe pół roku.

Ułatwienia dla osób głuchoniemych i słabosłyszących wprowadziły Koleje Mazowieckie. W sześciu warszawskich kasach Kolei Mazowieckich została uruchomiona usługa wideotłumacza. Opcja ta umożliwia na swobodne porozumiewanie się w kasie. Jak podkreśla Donata Nowakowska z Kolei Mazowieckich, osoby głuchonieme w bardzo prosty sposób mogą poprosić o usługę videotłumacza.

Z videotłumacza pasażerowie mogą skorzystać nie tylko przy kasach Kolei Mazowieckich – dodaje Donata Nowakowska.

To jest dobra inicjatywa, która powinna zostać podjęta przez inne instytucje – ocenia Przemysław Żydok z Fundacji Aktywizacja.

Usługa videotłumacza jest dostępna w dni robocze w godzinach 8–18. Koleje Mazowieckie pracują nad wprowadzeniem tej opcji również w kasach innych miejscowości.