Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Kim Tae-gŏn, Paweł Chŏng Ha-sang i Towarzysze              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Głowaczów, Łękawica
Dziś jest: Poniedziałek, 20 września 2021

REGION

Woda nadal nie nadaje się do picia

poniedziałek, 17 września 2018 13:33 / Autor: Marcin Prejs
Marcin Prejs

Najnowsze wyniki badań potwierdzają obecność bakterii grupy coli w pompowni Bielowice na terenie gminy Opoczno.

Radom szczepienia

W piątek Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opocznie na podstawie wyników badań próbek wody do spożycia pobranych do badań laboratoryjnych w ramach kontroli wewnętrznej producenta wody z wodociągu Opoczno (monitoringowe punkty poboru – pompownie: Bielowice, Janów Karwicki, Adamów) poinformował o pogorszeniu jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi z uwagi na obecność bakterii grupy coli, Escherichia coli i enterokoków.

Woda bezpośrednio pobrana z kranu z tego wodociągu nie może być spożywana ani używana do przygotowywania posiłków, mycia owoców, warzyw, naczyń kuchennych, mycia zębów, nie jest zalecany kontakt podczas kąpieli szczególnie niemowląt i dzieci do lat 2 oraz osób z obniżoną odpornością, nadaje się jedynie do celów sanitarno-bytowych (prace porządkowe, spłukiwanie toalet).

Dzisiaj sanepid wydał kolejny komunikat skierowany do konsumentów wody z wodociągu publicznego Opoczno (miejscowości: Bielowice, Wygnanów, Wólka Karwicka, Wólka Karwicka Kolonia, Zameczek, Wygnanów Kolonia, Karwice, Janów Karwicki, Adamów, Stużno, Stużno Kolonia, Sielec, Sielec Kolonia, Wólka Dobromirowa); około 2607 osób. Wynika z niego, że na podstawie wyników badań próbek wody do spożycia pobranych 14 września do badań laboratoryjnych w ramach kontroli wewnętrznej producenta wody, woda podawana do sieci – ujecie wody Opoczno spełnia wymagania mikrobiologiczne. Nadal potwierdzono obecność bakterii grupy coli w pompowni Bielowice, natomiast w próbkach z punktów poboru pompownie: Janów Karwicki, Adamów, Stużno nie stwierdzono zanieczyszczenia mikrobiologicznego w wodzie przy prowadzonej dezynfekcji. Cały czas jednak obowiązuje komunikat wydany 14 września mówiący o trym, że woda nie nadaje się tu do spożycia. Jednocześnie PPIS pobrał dzisiaj kolejne próbki wody do badań.