Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Marcin I, papież i męczennik
Dziś jest: Wtorek, 13 kwietnia 2021

REGION

Jedlnia-Letnisko dla Niepodległej!

poniedziałek, 01 października 2018 16:16 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Posadzenie dziewięciu Dębów Niepodległości, odsłonięcie pamiątkowej tablicy oraz Msza św. w intencji ojczyzny, wykład i patriotyczny koncert zakończyły cykl obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w gminie Jedlnia-Letnisko.

Gmina Jedlnia-Letnisko mocno włączyła się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W gminie zawiązał się Społeczny Komitet Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości, którego członkowie dzielili się pomysłami dotyczącymi obchodów, by później - wspólnie z mieszkańcami i przyjaciółmi gminy - zrealizować je. Obchody miały różnoraki wymiar. Sportowym uczczeniem rocznicy była Sztafeta Niepodległości, której uczestnicy z flagą w rękach, kajakami, biegiem, rowerami i nie tylko przemierzyli całą Polskę - od Rysów do Bałtyku. W gminnych szkołach organizowane były wieczornice. Otwarta została także Aleja Flag.

Kulminacyjnym punktem obchodów było odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej ojcom niepodległości - działaczom, którzy mieli ogromny wpływ na odzyskanie przez Polskę wolności. Każdy z bohaterów upamiętnionych na tablicy doczekał się również swojego Dębu Wolności. W sumie za nowo odsłoniętą tablicą posadzonych zostało dziewięć drzewek - potomków Dębu Bartka - przekazanych przez Nadleśnictwo Radom. - Życzę sobie, nam wszystkim i Polsce by za sto lat na tym placu Stulecia Odzyskania Niepodległości, w cieniu stuletnich dębów odbyły się uroczystości dwusetlecia odzyskania niepodległości Polski, która będzie wolnym, dostatnim i przede wszystkim bezpiecznym krajem - powiedział wójt gminy Jedlnia-Letnisko podczas uroczystości odsłonięcia tablicy i wkopania dębów:

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz gminy, lokalni działacze, przedstawiciele służb mundurowych. Gościem specjalnym obchodów był pułkownik Sébastien Gorce, zastępca attaché obrony Ambasady Francji. Nie zabrakło również uczniów lokalnych szkół oraz mieszkańców gminy. Tablicę poświęcił proboszcz parafii Opieki św. Józefa w Jedlni-Letnisku, ks. Andrzej Margas. Następnie przyszła pora na wsadzenie dębów. Każda z sadzonek poświęcona została jednemu z ojców niepodległości. Upamiętniają one: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego J.Paderewskiego, Wojciecha Korfantego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego, gen. Józefa Hallera, prezydenta USA T.W.Wilsona oraz prezydenta Francji Raymonda Poincaré. Kiedy trwało wsadzanie sadzonek, uczestnicy mogli zapoznać się z sylwetkami wszystkich bohaterów. Pierwszym z nich był marszałek Józef Piłsudski:

Obchody to wyjątkowa lekcja historii dla uczniów i duma dla mieszkańców gminy:

Wydarzenie swoim śpiewem uświetnił lokalny zespół "Ale babki":

Obchody trwały od wiosny i na różne sposoby zaangażowali się w nie mieszkańcy gminy. - Jesteśmy miejscowością, w której bardzo mocno pielęgnujemy wszystko to, co wiąże się z wolnością ojczyzny, patriotyzmem - mówi wójt gminy Jedlnia-Letnisko - Piotr Leśnowolski i wyjaśnia, czym jego zdaniem przejawia się patriotyzm XXI wieku:

- Urodziliśmy się w takim czasie, że mamy obowiązek, zaszczyt i honor obchodzić stulecie odzyskania niepodległości - przypomina Filip Chrzanowski - ze Społecznego Komitetu Obchodów Stulecia Niepodległości:

Obchody zakończyła Msza św. w intencji ojczyzny, wykład "Ojcowie niepodległości", który wygłosił prof. Marek Wierzbicki z radomskiej delegatury IPN oraz koncert patriotyczny "Śpiewającej Rodziny Kaczmarków". Organizatorzy podkreślają, że obchody zakończyły się we wrześniu, by nikt nie traktował ich jako elementu kampanii wyborczej. Ma to być również zachęta do udziału w centralnych obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.