Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna, Królowa Aniołów - odpust Porcjunkuli              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Iłża
Dziś jest: Poniedziałek, 02 sierpnia 2021

REGION

Okrągły jubileusz

czwartek, 04 października 2018 16:20 / Autor: Marcin Prejs
fot. Urząd Gminy w Sławnie
Marcin Prejs

Sto lat skończyła Ochotnicza Straż Pożarna w Sławnie.

Ochotnicza Straż Pożarna w Sławnie działa już od wieku. To jedna z dziewięciu jednostek funkcjonujących na terenie gminy, wyjaśnia Dorota Mazur, kierownik referatu spraw obywatelskich w miejscowym urzędzie.

Najstarszą jednostką działającą na terenie gminy jest Ochotnicza Straż Pożarna w Sławnie. Mieszkańcom służy już od wieku. To szczególny jubileusz, podkreśla wójt Sławna Tadeusz Wojciechowski.

Ochotnicy ze Sławna jubileusz 100-lecia obchodzą w tym roku. W kolejnych latach świętować będą następne jednostki. Najbliżej okrągłego jubileuszu jest OSP w Kamieniu, wyjaśnia Dorota Mazur.

Póki co ze 100-lecia cieszy się jednostka ze Sławna. To było pracowite 100 lat, podkreśla Sławomir Sztaba, prezes OSP w Sławnie.

W 1976 roku miał miejsce największy pożar na terenie gminy. Ogień strawił kilkanaście gospodarstw w Sławnie. W 1988 roku oddana została do użytku rozbudowana strażnica. Jak dzisiaj wygląda miejscowa OSP, wyjaśnia Daniel Mazur, skarbnik jednostki.

Jubileuszowe uroczystości otworzyła msza święta odprawiona w miejscowym kościele. Po niej uczestnicy obchodów przeszli na plac przed strażnicą OSP. Licznie zgromadzili się tu strażacy, ale również ich emerytowani koledzy, podkreśla wójt Sławna Tadeusz Wojciechowski.

Ważnym punktem uroczystości było wręczenie medali i odznaczeń, wyjaśnia Dorota Mazur.

Jak podkreśla Marek Filipczak, naczelnik OSP w Sławnie, ważnym elementem działalności miejscowej straży są szkolenia podnoszące umiejętności druhów.

Druhowie ze Sławna zgodnie podkreślają, że okrągły jubileusz jednostki to dla nich ważne i duże wydarzenie.