Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Lidia
Dziś jest: 03 sierpnia 2020

REGION

40 lat drzewickich kajaków

sobota, 06 października 2018 23:30 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Drzewickie kajakarstwo świętują jubileusz 40-lecia. Jednym z punktów obchodów było odsłonięcie skweru Drzewickich Olimpijczyków.

Początki kajakarstwa w Drzewicy sięgają 1978 roku. Wtedy to miejscowy klub zatrudnił dwóch trenerów Roberta Korzeniewskiego i Kazimierza Kuropeskę. Z czasem ich praca zaczęła przynosić efekty. Dzięki tym szkoleniowcom oraz ich następcom z Drzewicy na olimpiadę pojechało aż ośmioro sportowców. Ich nazwiska znajdują się na skwerze Drzewickich Olimpijczyków, wyjaśnia burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski.

Na pamiątkowych tablicach znalazły się nazwiska trenera Roberta Korzeniewskiego oraz ośmiorga zawodników: Krzysztofa Kołomańskiego i Michała Staniszewskiego, wicemistrzów olimpijskich z Sydney, Natalii Pacierpnik, Zbigniewa Miązka, Mariusza Wieczorka, Krzysztofa Supowicza, Grzegorza Kiljanka i Piotra Szczepańskiego. Część z nich, tak jak Krzysztof Kołomański, przyjechała na jubileuszowe uroczystości do Drzewicy.

Razem z Krzysztofem Kołomańskim srebro w Sydney zdobywał Michał Staniszewski. Na 40-lecie klubu nie udało mu się dotrzeć z Kanady, gdzie na stałe mieszka i trenuje innych zawodników. W obchodach wzięła udział za to jego mama Józefa Staniszewska, która doskonale pamięta, jak syn walczył o olimpijski medal.

Srebro w Sydney to największy, ale nie jedyny sukces drzewickich kajaków, przekonuje Maria Smolarska, prezes Ludowego Klubu Kajakowego w Drzewicy.

Jednym z takich obiecujących zawodników jest Przemysław Nowak, który niedawno wywalczył medal na mistrzowskiej imprezie.

Skwer Drzewickich Olimpijczyków poświęcił ks. Edward Pleń, krajowy duszpasterz sportowców. Jubileuszu gratulowali drzewiczanom m.in. Mieczysław Nowicki, wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Zbigniew Kudlik, wiceprezes Polskiego Związku Kajakowego oraz wicemarszałek województwa Joanna Skrzydlewska. Obchody były również okazją do wręczenia wyróżnień i pamiątkowych medali. W Regionalnym Centrum Kultury odebrały je osoby wspierające drzewickie kajaki oraz byli i obecni zawodnicy, trenerzy oraz działacze.

Zapraszamy do nas: