Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Marek, Ewangelista
Dziś jest: Czwartek, 25 kwietnia 2024

REGION

Koleje kształcą młodych

środa, 21 listopada 2018 11:45 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Rozpoczęła się kolejna edycja praktyk w Kolejach Mazowieckich. Biorą w nich udział uczniowie warszawskiej "Kolejówki".

To jeden z elementów współpracy szkoły z Kolejami Mazowieckimi. Uczniowie raz w tygodniu towarzyszą pracownikom Kolei Mazowieckich w wykonywaniu codziennych obowiązków, a tym samym uczą się praktycznego wykonywania zawodu.

W praktykach bierze udział 16 uczniów trzeciej klasy o profilu technik elektroenergetyk transportu szynowego. Będą szkolić się w Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru Warszawa Grochów do maja 2019 roku.

W ramach zawartej umowy o praktykę zawodową, Koleje Mazowieckie zapewniają uczniom odpowiednie miejsca pracy, odzież, obuwie robocze, niezbędne urządzenia, sprzęt, narzędzia, materiały i środki ochrony indywidualnej oraz środki higieny osobistej. Ponadto praktykantom, tak jak pracownikom na danym stanowisku pracy, przysługują nieodpłatne posiłki profilaktyczne.

- Będąc świadomym pracodawcą, który buduje kadry na lata, troszczymy się nie tylko o osoby już związane z naszą spółką - inwestujemy również w młodych i zdolnych ludzi. Umożliwiamy im odbywanie praktycznej nauki zawodu i staży na terenie sekcji napraw i eksploatacji taboru, z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć technicznych i technologicznych. Na najlepszych uczniów czekają fundowane przez nas stypendia oraz stabilne zatrudnienie i możliwość dalszego szkolenia, np. na maszynistę pojazdu trakcyjnego. Ta współpraca jest dla nas ważna, bo już teraz potrzebujemy młodzieży wykształconej w kierunkach kolejowych: elektromonterów, informatyków, elektryków oraz mechaników – mówi Robert Stępień, prezes zarządu Kolei Mazowieckich.

Koleje Mazowieckie od wielu lat są patronem klasy o profilu technik elektroenergetyk transportu szynowego w Zespole Szkół im. inż. Stanisława Wysockiego „Kolejówka” w Warszawie.

Spółka inwestuje w młodzież nie tylko w Warszawie, ale także na terenie województwa mazowieckiego. Objęła patronatem jeszcze dwie szkoły średnie kształcące na kierunkach kolejowych. Są to: Zespół Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Tłuszczu oraz Zespół Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Teresinie.

Program praktyk obejmuje m.in. omówienie spraw organizacyjnych, szkolenie BHP – szczególnie ważne ze względu na teren na jakim poruszają się uczniowie, i zapoznanie z organizacją firmy. Następnie praktykanci uczestniczą w pracach przy konserwacji i naprawie urządzeń mechanicznych podwozia i nadwozia elektrycznych zespołów trakcyjnych. Pomagają wykonywać przeglądy, naprawy i pomiary wózków, zestawów kołowych, urządzeń sprzęgających oraz urządzeń hamulcowych. Uczniowie muszą nauczyć się korzystać z dokumentacji przeglądowo-naprawczej. Biorą także udział w pracach związanych z przyjmowaniem i wyprawianiem pojazdów szynowych, badaniem stanu technicznego pojazdu oraz próbami hamulca.