Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Leonard Murialdo, prezbiter
Dziś jest: 30 marca 2020

REGION

Śladami historii w Puszczy Kozienickiej

środa, 28 listopada 2018 20:36 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Las skrywa w sobie historię, a jak ją można odkrywać? W sukurs przyszli leśnicy z Nadleśnictwa Kozienice. Właśnie wydane zostało "Vademecum miejsc pamięci i obiektów kulturowych na terenie Nadleśnictwa Kozienice".

Jak powiedział nam zastępca nadleśniczego Nadlleśnictwa Kozienice Artur Mazur inspiracją był oczywiście jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ale też słowa św. Jana Pawła II - Leśnicy mają chronić od zapomnienia mogiły leśne, a lasy polskie są największym cmentarzem świata. Publikacja jest także odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne. Lasy są chętnie odwiedzane przez miłośników przyrody, ale też pasjonatów historii.

W vademecum znajdziemy ponad 30 miejsc pamięci narodowej. To mogiły, całe cmentarze, pomniki, krzyże. tablice. Publikacja wskazuje także na leśne kapliczki. Puszcza Kozienicka wiele pamięta i wiele ma do przekazania. - W historii Puszczy Kozienickiej nie brak żadnego ze znaczących momentów dziejowych Polski: w średniowieczu napady tatarskie, królewskie polowania Jagiellonów, rozkwit Złotego Wieku opiewany przez Jana z Czarnolasu, zniszczenia potopu szwedzkiego i zwycięskie pochody Stefana Czarnieckiego. Głośnym echem odbiło się tutaj każde z powstań narodowych. W czasie I wojny światowej w Puszczy walczyła I Brygada Legionów, a podczas zawieruchy wrześniowej Armia Prusy. W latach okupacji hitlerowskiej lasy te były schronienieniem licznych oddziałów partyzanckich - napisał we wstępie nadleśniczy Tomasz Sot.

Folder jest podróżą historyczną przez 11 leśnictw. Poszczególne miejsca są zwięźle opisane. - Jest mapa. Są podane współrzędne. Piękne zdjęcia - mówi Lidia Zaczyńska, specjalista Służby Leśnej ds. Leśnego Kompleksu Promocyjnego i edukacji w Nadleśnictwie Kozienice. W folderze znajdziemy też mapę całego nadleśnictwa z zaznaczonymi miejscami pamięci. TU można pobrać wersję elektroniczną vademecum.

O publikacji jak i trosce leśników o miejsca pamięci narodowej rozmawialiśmy z z-cą nadleśniczego Arturem Mazurem i Lidią Zaczyńską, specjalistą Służby Leśnej ds. Leśnego Kompleksu Promocyjnego i edukacji w Nadleśnictwie Kozienice.

Zapraszamy do nas: