Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Marek, Ewangelista
Dziś jest: Czwartek, 25 kwietnia 2024

REGION

Stanowisko Sejmiku w sprawie dyspozytorni karetek

środa, 19 grudnia 2018 14:03 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Sejmik województwa mazowieckiego protestuje przeciwko planom zmniejszenia z pięciu do trzech dyspozytorni kierujących karetki do chorych. Stanowisko w tej sprawie zostało przyjęte przez radnych, głównie głosami Polskiego Stronnictwa Ludowego i Koalicji Obywatelskiej. Ministerstwo zdrowia proponuje, by w 2028 roku działało 18 głównych dyspozytorni medycznych w całym kraju.

Marszałek Adam Struzik argumentował, że stanowisko nie ma charakteru politycznego. - Nie jest przeciw komuś, lecz w sprawie - mówił marszałek Struzik:

Radny Radosław Fogiel z PiS proponował, by treść stanowiska została wcześniej zaopiniowana przez komisję zdrowia:

Radny Krzysztof Strzałkowski z Koalicji Obywatelskiej:

Innego zdania był radny Artur Czapliński z PiS:

Przypomnijmy, że ministerstwo zdrowia chce, by w 2028 roku działało w całym kraju 18 głównych dyspozytorni medycznych. Aktualnie jest ich 42.

Dodajmy, że w kwietniu tego roku Sejm przyjął ustawę, która zakłada, że umowy na wykonywanie zadań zespołów ratownictwa medycznego będą podpisywane wyłącznie z samodzielnymi zakładami opieki zdrowotnej albo spółkami z co najmniej większościowym udziałem skarbu państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. W konsekwencji oznacza to, że prywatne karetki wypadają z rynku. Dyspozytornie medyczne zostaną umieszczone w strukturze urzędów wojewódzkich, a ratownicy zostaną zatrudnieni na umowę o pracę.

Obecnie w województwie mazowieckim jest 6 rejonów operacyjnych oraz 5 dyspozytorni medycznych. Projekt wojewody zakłada 3 dyspozytornie medyczne i 3 rejony operacyjne. Sejmik chce pozostawienia 5 rejonów operacyjnych na Mazowszu.