Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Mamer, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Ruda Malenicka, Wilczkowice
Dziś jest: Wtorek, 11 maja 2021

REGION

Porannie z nadzieją o Porannej

środa, 09 stycznia 2019 12:49 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Dobra wiadomość dla mieszkańców Sadkowa. Coraz bliżej porozumienia w sprawie budowy chodnika przy ul. Porannej. Dziś rano odbyło sie spotkanie wójta gminy Jedlnia-Letnisko Piotra Leśnowolskiego i wiceprezydenta Radomia Konrada Frysztaka. 

To było bardzo dobre spotkanie. Dyskutowaliśmy nad porozumieniem, które tym razem przedstawiła strona miasta Radomia, konkretnie pan prezydent. Jesteśmy jak nigdy dotąd blisko podpisania tego porozumienia - ocenił Piotr Leśnowolski. - Przedstawiałem swoje stanowisko w ten sposób, że chcemy zaprojektować i wybudować chodnik, przylegający do ul. Porannej, bez ingerencji w samą jezdnię. Pozostaje pytanie: Co z zagospodarowaniem wód? Myślę, że projektant odpowie na to pytanie wtedy, kiedy wejdzie w teren, kiedy przedstawi stosowne dokumenty, szczególnie do Wód Polskich - powiedział wójt gminy Jedlnia-Letnisko.

Według wstępnych ustaleń gmina przebuduje chodnik, ale jeśli nie będzie to wymagało przebudowy drogi. - Jeżeli projektanci będą projektować i np. nie otrzymamy zgody z Wód Polskich na zagospodarowanie wód, zaproponowane przez projektantów i nie będzie możliwe inne zaprojektowanie jak tylko ingerencja w przebudowę ul. Porannej, to po prostu od tego zadania odstąpimy. Nie stać nas na taką inwestycję. Przebudowa ul. Porannej wraz z wybudowaniem chodnika to jest wartość 30% środków inwestycyjnych, jakie przeznaczamy w ciągu roku na terenie gminy Jedlnia-Letnisko. Jeśli tak nie będzie to wtedy cała przebudowa jezdni, drogi, chodnika będzie musiała zostać wykonana na koszt gminy Jedlnia-Letnisko - argumentował Piotr Leśnowolski.

Projekt porozumienia ma jeszcze dziś trafić do wójta gminy Jedlnia-Letnisko. - Zapisujemy w nim, że budowa chodnika musi odbyć się z poszanowaniem wszelkich niezbędnych przepisów i procedur prawa z uwzględnieniem wszystkich uzgodnień i opinii, od każdego kto musi złożyć takie opinie w myśl przepisów prawa, a ewentualna przebudowa jezdni spoczywa wyłącznie na wójcie gminy Jedlnia-Letnisko. W ramach dzisiejszego spotkania złożyłem także stosowną poprawkę do tego porozumienia, zapisując, że jeśli będzie to możliwe, aby z uwzględnieniem wszelkich niezbędnych procedur i opinii wybudować chodnik i zapewnić odwodnienie tej drogi, a nie przebudowując jezdni, wtedy też gmina miasta Radomia taki wariant zaopiniuje pozytywnie - powiedział wiceprezydent Radomia Konrad Frysztak.

To nie koniec. Samorządowcy zgodzili się co do potrzeby zmiany granic administracyjnych gminy Jedlnia-Letnisko i miasta Radomia. - Poprosiłem pana wójta i otrzymałem takie zapewnienie, że wspólnie wystąpimy i rozpoczniemy procedurę zmierzającą do zmiany granic administracyjnych naszych gmin tak, aby w najbliższej przyszłości droga, która stanowi połączenie wyłącznie dla mieszkańców gminy Jedlnia-Letnisko była obsługiwana i utrzymywana tylko i wyłącznie przez gminę Jedlnia-Letnisko

 

Piotr Leśnowolski liczy na podpisanie porozumienia jeszcze w tym bądź na początku przyszłego tygodnia.

TU pisaliśmy szerzej o problemie i obawach mieszkańców Sadkowa.