Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Wacław, męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Lisów
Dziś jest: Wtorek, 28 września 2021

REGION

Szlakiem powstańców

piątek, 11 stycznia 2019 11:53 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

W piątek 18 stycznia wyruszy XIII Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 Roku. Trasa wiedzie od Szydłowca przez Sadek, Kierz Niedźwiedzi, Zbijów Mały, Mirzec do Wąchocka. Zajmie to trzy dni.

Na inicjatywę składa się przede wszystkim maszerowanie, ale nie tylko. Będą akademie, występy dzieci i młodzieży, dużo śpiewu i poezji. 

Marsz rozpoczyna się w piątek o godz. 15 na Rynku Wielkim w Szydłowcu. Wszyscy zaśpiewają Hymn Polski, a następnie przejdą na Mszę Św. w intencji powstańców styczniowych i Ojczyzny w farze. Po liturgii złożone zostaną kwiaty pod tablicą ks. Aleksandra Malanowicza. Kapłan ten za pomoc powstańcom został pojmany i boso prowadzony z Szydłowca do Radomia. Kolejną stacją będzie cmentarz parafialny, a na nim powstańcze groby. Spoczywa tam 36 powstańców. O godz. 17.15 rozpoczną się uroczystości patriotyczne na zamku w Szydłowcu. Zwieńczeniem dnia będą uroczystości i wspólne śpiewanie pieśni przy krzyżu powstańczym w Sadku.

Sobota zacznie się od indywidualnych i drużynowych zawodów strzeleckich z broni pneumatycznej o godz. 8 na terenie szkoły w Sadku, który był punktem zbornym przed atakiem na Szydłowiec. W południe będą uroczystości przy mogile powstańczej w Kierzu Niedźwiedzim. Pochowany jest tam nieznany powstaniec. W Zbijowie Małym przeprowadzony zostanie finał konkursu historycznego. W konkursie tym biorą udział uczniowie klas 6-8 szkół podstawowych i gimazjum oraz strzelcy. O godz. 18 w Mircu uczniowie zaprezentują okolicznościową akademię. Finałem będzie złożenie kwiatów na cmentarzu w Mircu, zajęcia edukacyjno-wychowawcze i capstrzyk.

Program niedzielny będzie realizowany przede wszystkim w Wąchocku. Warto przypomnieć, że Marian Langiewicz zrobił tam 23 stycznia swoją kwaterę i obóz, który utrzymał się aż do 3 lutego. Przez 3 dni Wąchock był nieformalną stolicą Polski. Uczestnicy zwiedzą muzeum Opactwa Cystersów. O godz. 11 odbędą się centralne obchody 156. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. W południe sprawowana będzie Msza Św. w intencji Ojczyzny. Będzie jeszcze akademia w Domu Kultury. Organizatorzy nie zapomnieli o strawie. Na wszystkich czeka grochówka wojskowa. O godz. 14 zostanie rozwiązany Marsz, a uczestnicy wrócą autokarem do Skarżyska i Radomia.

W marszu mogą wziąć udział praktycznie wszyscy. Osoby niepełnoletnie potrzebują zgody rodziców i powinny mieć dorosłego opiekuna. Uczestnicy mają zapewnione ubezpieczenie i zakwaterowanie z wyżywieniem. Zapisywać się można przez stronę internetową http://www.zwiazek-strzelecki.pl do 15 stycznia. Będzie możliwość zapisu także w dniu wymarszu.

Udział w uroczystościach zapowiedział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, patron honorowy Marszu. XIII Marszowi Szlakiem Powstańców Styczniowych medialnie patronuje Radio Plus Radom. 

O inicjatywie rozmawialiśmy z komendantem Związku Strzeleckiego Romanem Burkiem i regionalistą, członkiem Związku Strzeleckiego Lechosławem Wąsikiem.