Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Agnieszka z Montepulciano, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Sobota, 20 kwietnia 2024

REGION

Wróciło Czyste Powietrze

wtorek, 22 stycznia 2019 12:55 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. pixabay.com (e-gabi)
Jakub Szczechowski

Znów można składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze. Nabór został wznowiony wczoraj i prowadzą go Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 Do końca ubiegłego roku przyjętych zostało ponad 25 tys. wniosków. W woj. mazowieckim to 2,3 tys. wniosków. Teraz są weryfikowane. Podpisanych zostało ponad 100 umów na 1 mld zł dofinansowania. Nabór jednak przerwano z początkiem roku. - Przerwa miała charakter przejściowy i wynikała z wejścia w życie ustawy wprowadzającej termomodernizacyjną ulgę podatkową oraz dostosowaniem systemu informatycznego. Była to swego rodzaju przerwa techniczna – wyjaśniał minister środowiska Henryk Kowalczyk. Po testach informatycznych nabór został wznowiony w poniedziałek. Wnioski o dofinansowanie są przyjmowane drogą elektroniczną lub w formie papierowej. Wydział Zamiejscowy w Radomiu mieści się przy ul. 25 Czerwca 68 (siedziba Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu).

Program Czyste Powietrze będzie realizowany do 2029 roku i będzie kosztował 103 mld złotych. W ramach programu ocieplonych zostanie ponad 4 mln domów jednorodzinnych. Wymienione mają być przestarzałe piece.

 Program skierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Nie tylko tych istniejących, ale również powstających. Właściciele budynków istniejących mogą składać wnioski o dotacje lub pożyczki przeznaczone na wymianę pieca i prace związane z termomodernizacją swoich domów. Ci, którzy dopiero budują swoje domy mogą natomiast starać się o pieniądze na zakup źródła ciepła oraz starać się o pożyczkę na odnawialne źródła energii.

Można otrzymać dofinansowanie na wymianę starych źródeł ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła spełniających wymagania określone w Programie. Wsparciu podlegają również inwestycje termomodernizacyjne związane z dociepleniem budynku (np. ścian, stropów, dachów) oraz wewnętrznych przegród budynków oddzielających pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych. Dzięki dofinansowaniu można również wymienić i zamontować elementy stolarki zewnętrznej, przede wszystkim okna i drzwi.

Otrzymane w ramach programu pieniądze przeznaczyć można również na wykonanie niezbędnej dokumentacji projektowej. Można również sfinansować potrzebną dokumentację projektową – audytu energetycznego, jeśli jest wykonany, projektów instalacji wewnętrznych centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej lub źródła ciepła, czy np. ekspertyzy ornitologicznej. Możliwe jest również zaciągnięcie niskooprocentowanej pożyczki, którą przeznaczyć można na instalację odnawialnych źródeł energii – kolektorów słonecznych oraz mikroinstalacji fotowoltaicznych.