Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Klemens I, papież i męczennik
Dziś jest: Poniedziałek, 23 listopada 2020

REGION

Radni Opoczna za rewitalizacją

poniedziałek, 28 stycznia 2019 16:01 / Autor: Marcin Prejs
fot. UM Opoczno
Marcin Prejs

Burzliwa i długa była ostatnia sesja Rady Miejskiej w Opocznie. Podczas obrad radni uchwalili budżet gminy na 2019 rok. Z porządku zdjęty został punkt dotyczący utworzenia nowych liceów.

Podczas obrad radni spierali się niemal o wszystko. Sporo emocji wzbudził choćby punkt dotyczący działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Ale zgody nie było także przy ustalaniu porządku obrad. Radni będący w opozycji do burmistrza przegłosowali wykreślenie punktu dotyczącego rozpoczęcia procedury zmierzającej do utworzenia w Opocznie dwóch liceów. Anna Zięba, przewodnicząca rady.

Burmistrz Dariusz Kosno tłumaczy, że punkt dotyczący utworzenia liceów tak naprawdę otwierał dopiero procedurę związaną z założeniem nowych szkół, a nie przesądzał kwestii o ich utworzeniu. Ewentualna zgoda rady jedynie dawałaby burmistrzowi zielone światło do rozmów z powiatem. Bo to do powiatowego samorządu należy ostateczna decyzja w sprawie utworzenia szkół średnich. – A kolejne takie szkoły przydałyby się w Opocznie, a już na pewno dyskusja na ten temat – przekonuje Dariusz Kosno.

Skoro emocje były już na poziomie porządku obrad, nie zabrakło ich także przy głosowaniu uchwały budżetowej. Głosami opozycji znalazła się w niej inwestycja polegająca na rewitalizacji starej części Opoczna. Chodzi głównie o gruntowną modernizację budynków muzeum, biblioteki i jednej z kamienic. Zasadności inwestycji nikt by nie kwestionował, gdyby koszt jej realizacji nie wzrósł z zakładanych 7 milionów do blisko 12. W takiej sytuacji miasto nie wpisało rewitalizacji do budżetu. Zrobili to jednak radni opozycyjni, którzy mają większość. Skąd taka decyzja, wyjaśnia Anna Zięba.

Dla jednych „tylko”, dla innych „aż”. – Wolałbym te pieniądze wydać na inne zadania – przyznaje Dariusz Kosno.

Radni przegłosowali budżet uwzględniający rewitalizację starej części Opoczna. Zgodnie z poprawkami opozycji z budżetu wypadły lub - jak sugerują wnioskodawcy - zostały przesunięte na kolejny rok inwestycje związane choćby z budową ulicy Brzozowej i rozbudową jednego z budynków urzędu. Oponenci burmistrza w ten sposób starają się udowodnić, że w budżecie są pieniądze na rewitalizację. Wśród innych zadań inwestycyjnych na uwagę zasługuje termomodernizacja 11 budynków użyteczności publicznej, która ma zostać przeprowadzona w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, oraz budowa bloku socjalnego.

Podczas sesji ślubowanie na radną złożyła Katarzyna Niewadzi. Nauczycielka I LO weszła do rady w miejsce Beaty Wiktorowicz, która wcześniej złożyła mandat.