Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święte Anastazja i Bazylissa, męczennice
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Żelazowice, Libiszów
Dziś jest: Czwartek, 15 kwietnia 2021

REGION

Odra i Śnieżka także w Opocznie

czwartek, 31 stycznia 2019 12:34 / Autor: Marcin Prejs
Marcin Prejs

Od czerwca na stacji Opoczno Południe mają zatrzymywać się pociągi do Wrocławia i Szklarskiej Poręby.

Dodatkowe połączenia zostaną wprowadzone do aktualizacji rocznego rozkładu jazdy pociągów. Na wniosek mieszkańców wystąpił o nie do PKP poseł Robert Telus.

Pociągi Odra i Śnieżka mają zatrzymywać się na stacji Opoczno Południe od 9 czerwca. PKP Intercity wyraziły już na to zgodę. Zgodnie z procedurą spółka złożyła teraz odpowiedni wniosek do zarządcy infrastruktury dotyczący wprowadzenia postoju dla tych pociągów. Zostanie on rozpatrzony przez PKP PLK.

 

Obecnie na stacji Opoczno Południe kontynuowane są prace związane z budową podziemnego przejścia. Tunel pod torami zapewni bezpieczną komunikację pomiędzy dwoma peronami. Drogę do pociągu dla osób o ograniczonej mobilności ułatwią pochylnie. Wykonano już konstrukcję przejścia pod czterema torami i dwoma peronami oraz dwa dojścia do przejścia (tunelu). Wykonawca montuje instalację oświetleniową i przygotowuje odwodnienie obiektu. W kolejnym etapie, gdy pozwolą na to warunki atmosferyczne, ułożony zostanie betonowy podkład i posadzka, wykonana będzie elewacja ścian. Dla osób niewidomych i niedowidzących przewidziano specjalne ścieżki ostrzegawcze i naprowadzające. W tunelu zamontowane zostanie oświetlenie, poręcze i oznakowanie. Oddanie przejścia do dyspozycji podróżnym zaplanowano w drugim kwartale bieżącego roku. Wartość przebudowy stacji realizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. to 55 mln zł.

W ramach inwestycji na stacji powstał drugi peron wyposażony w wiaty i ławki oraz funkcjonalne oświetlenie. Wymieniono ok. 7 km torów i sieci trakcyjnej. Zabudowano 16 nowych rozjazdów, powstała nowa nastawnia wyposażona w komputerowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym, wybudowano nowe obiekty inżynieryjne. Po zakończeniu prac zwiększy się przepustowość stacji – możliwy będzie przejazd większej liczby pociągów z prędkością ponad 160 km/h. Poprawi się płynność ruchu i komfort podróżowania w regionie oraz w kierunku Warszawy, Krakowa oraz dalej do Katowic i Wrocławia.

Inwestycja pn. „Zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych na stacji Opoczno Płd.” realizowana jest w ramach projektu pn. „Modernizacja linii kolejowej nr 4 -Centralna Magistrala Kolejowa etap II” w formule „projektuj i buduj”. Prace budowlane zaplanowano na lata 2017- 2019. Wykonawcą jest firma Porr S.A. Finansowanie inwestycji zapewniono ze środków budżetowych.