Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Andrzej Apostoł
Dziś jest: Poniedziałek, 30 listopada 2020

REGION

Krzysztof Magowski zagości w Mariówce

piątek, 15 lutego 2019 09:02 / Autor: Weronika Chochoł
fot. festiwal2014.dwabrzegi.pl/dwabrzegi.pl/
Weronika Chochoł

Reżyser, dokumentalista Krzysztof Magowski odwiedzi Mariówkę. Przez cały tydzień w ośrodku Promień odbywać się będą wieczory sztuki filmowej.

Wydarzenie rozpocznie się w poniedziałek, 18 lutego spotkaniem z reżyserem. Poniedziałek upłynie pod hasłem: "Film moja pasja". W ciągu kolejnych dni Krzysztof Magowski prezentował będzie swoje wybrane filmy.

Krzysztof Magowski uczył się sztuki filmowej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pod kierunkiem między innymi Krzysztofa Kieślowskiego. Po studiach był asystentem reżysera Ryszarda Bugajskiego w filmie „Przesłuchanie”, który przez władze komunistyczne został objęty zakazem upowszechniania. Potem jednak nagradzany w latach 1989–1990 na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 1987 był najbliższym współpracownikiem reżysera Andrzeja Jurgi w pracy nad przygotowaniem pełnometrażowego filmu dokumentalnego dla Episkopatu Polski ukazującego wizytę papieża Jana Pawła II w Polsce.

W latach 1985-2002 działał w Studio Filmowym „Dom”. W 1999 wybrany został na I wiceprzewodniczącego Zarządu nowo powołanego Stowarzyszenia Autorów Filmowych (SAF).

Obecnie związany z telewizją publiczną reżyseruje wiele programów telewizyjnych i pełni funkcję wiceprzewodniczącego Rady Programowej TVP oraz przewodniczącego Sekcji Telewizyjnej SFP. Znany i nagradzany jako reżyser i producent filmów zwłaszcza dokumentalnych. Członek Polskiej Akademii Filmowej i ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Jest także przewodniczącym rady nadzorczej nowo powstałej Fundacji Twórczości Filmowej skupiającej wybitnych twórców filmów dokumentalnych i fabularnych.

Warto przypomnieć, że jest między innymi reżyserem spektaklu telewizyjnego zrealizowanego w 2018 r. "Ostatni hrabia. Edward Bernard Raczyński" oraz filmu dokumentalnego "Sen o Warszawie" z 2014 roku.

Program spotkania:

  • wtorek, 19 lutego: "Sen o Warszawie"
  • środa, 20 lutego: "Ostatni hrabia"
  • czwartek, 21 lutego: "Zapomniane Powstanie"
  • piątek, 22 lutego: "Czy będzie wojna", "Poznańskie powstanie"
  • poniedziałek, 25 lutego: "Zachwyt"

Projekcje odbywać się będą w sali konferencyjnej Niepublicznego Ośrodka Opieki Zdrowotnej Promień na parterze. Każda z nich rozpocznie się o godz. 19.00.