Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: święci Jan Fisher, biskup, i Tomasz More, męczennicy              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kierz Niedźwiedzi, Majdów
Dziś jest: Wtorek, 22 czerwca 2021

Przysucha

Na liście potrzeb woda, gaz i pieniądze na oświatę

wtorek, 26 lutego 2019 12:48 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Gminę Odrzywół skutecznie omijają opady deszczu. Ładna pogoda jest dla tej 4-tysięcznej gminy w powiecie przysuskim nie lada problemem. Samorząd planuje dlatego wybudować zbiornik retencyjny. 

Zbiornik ma powstać w Cetniu. - Bardzo zależy nam na tym zbiorniku. Mimo że Odrzywół leży w widłach Drzewiczki i Pilicy, to jednak doświadczamy skutków suszy, małych opadów. Mamy problem z wysychaniem różnego rodzaju cieków, ale od kilku lat obserwujemy także spadek poziomu wód gruntowych. Musimy zatem inwestować w małą retencję - mówi wójt Marian Kmieciak

Inwestycja kosztuje ponad 14 mln zł. Natomiast tegoroczne dochody gminy szacowane są na ponad 16,5 mln zł. I tu jest pat. - Bez programu ogólnopolskiego nie ruszymy. Musielibyśmy pozyskać 80% ksoztów, bo nie mamy na tyle własnych środków. Nie ma też środków unijnych na retencję. Rząd musi stworzyć taki program - mówi wójt.

Pomimo problemów gmina nie poddaje się. Jest już projekt. W tym roku ma zostać dokończona dokumentacja. Zbiornik, a dokładnie lustro wody ma rozciągać się na 8 ha. Wójt Kmieciak wierzy, że zbiornik nie tylko rozwiąże problem braku wody, ale też przyczyni się do rozwoju turysycznego gminy.

Gazyfikacja

Gmina Odrzywół z niecierpliwością czeka na rozbudowę sieci gazowej. - Połowa gminy mieszka w miejscowościach: Odrzywół, Wysokin i Ceteń. Myślę, że tam mieszkańcy chętnie podłączą się. Kiedy rozmawia się z mieszkańcami, to pada pytanie o koszt. Ciężko to w tej chwili określić. Zdajemy sobie sprawę z tego, że gaz ziemny jest teraz jednym z najtańszych źródeł ciepła. Większość budynków da się przełączyć na gaz ziemny, a mieszkańcy jeżeli dostaną konkretną ofertę, myślę, że nie będą się zastanawiać. Jest przecież w Odrzywole osiedle domków jednorodzinnych. Myślę, że wszyscy ci mieszkańcy z chęcią podłączą się do sieci gazowniczej - deklaruje wójt. 

Marian Kmieciak uczestniczył w lutym w Radomiu w spotkaniu z przedstawicielami Polskiej Spółki Gazownictwa. Niestety, ziemia przysuska musi jeszcze poczekać. - Miałem takie odczucie zniechęcenia. Dostaliśmy informację, że przysuskie to będzie dopiero wtedy, kiedy Radom i okolice zostaną zrobione. Mimo że pracownicy spółki gazowej mówili o 3-4 latach, mi wydaje się to zbyt optymistyczne - mówi Marian Kmieciak. 

Wójt ma jednak inny pomysł. - Opoczno leży ponad 20 km od Odrzywołu, Przysuchy czy Gielniowa i jest tam sieć gazowa. Przecież można z tamtej strony pociągnąć gaz. Mamy jedną Polskę. Nie możemy jej dzielić tylko na sieci wojewódzkie. W tym wypadku można byłoby czas czekania na gaz skrócić do 2-3 lat - mówi.

Inwestycje gminne

W tym roku w odrzywolskim budżecie na inwestycje przeznaczono ponad 2 mln 100 tys. zł. Główne zadania to: rozbudowa oczyszczalni ścieków i kanalizacji w Odrzywole i Kłonnie. - Przed nami przygotowanie tych zadań w zakresie dokumentacji, pozwoleń. Przygotować rozbudowę kanalizacji to jest 2 lata pracy. Jeżeli w grę wchodzą jeszcze obszary chronionego krajobrazu musimy czekać na uzgodnienia z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Dla nas jest to droższa inwestycja niż tam, gdzie nie ma obszarów chronionych - mówi Marian Kmieciak.

Położenie kanalizacji w Kłonnie to duże przedsięwzięcie, które wymaga rozbudowy oczyszczalni. Dopływ ścieków z Kłonny wyniósłby bowiem ok. 40 m3 na dobę. - W tej chwili już ponad 50% gospodarstw domowych i wszystkie instytucje są podłączone do kanalizacji. Chcieliśmy zwiększyć udział skanalizowanych gospodarstw do 70%.

Rozmawialiśmy także o trudnej sytuacji gmin wiejskich w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych. Cała rozmowa poniżej.