Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: święci męczennicy Korneliusz, papież, i Cyprian, biskup
Dziś jest: Poniedziałek, 16 września 2024

REGION

Wspominali Redutę i Błyskawicę

piątek, 01 marca 2019 15:32 / Autor: Marcin Prejs
Wspominali Redutę i Błyskawicę
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

W I Liceum Ogólnokształcącym w Opocznie odsłonięta została tablica poświęcona młodzieżowym organizacjom antykomunistycznym działającym w szkole w latach 40. XX wieku.

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy było jednym z elementów opoczyńskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uroczystości otworzyła msza święta odprawiona w kolegiacie św. Bartłomieja. Po niej złożone zostały kwiaty i zapalone znicze pod tablicą upamiętniającą żołnierzy antykomunistycznego podziemia oraz opocznian walczących o niepodległą Polskę.

Kolejnym punktem obchodów było już odsłonięcie pamiątkowej tablicy w I LO. – To niezwykle cenna inicjatywa, bo upamiętnia te osoby, które - mimo młodego wieku - potrafiły przeciwstawić się reżimowi – podkreślał starosta opoczyński Marcin Baranowski.

Starosta wyjaśniał, że tablica pojawiła się w szkole dzięki inicjatywie nauczyciela tej placówki Krzysztofa Czajkowskiego oraz dyrektora Muzeum Regionalnego w Opocznie Adama Grabowskiego.

O działających w szkole w latach 40. ubiegłego wieku organizacjach antykomunistycznych mówił w LO Paweł Wąs z łódzkiego IPN-u. Przedstawił on historię funkcjonujących tu Reduty oraz Błyskawicy, która z czasem zmieniła nazwę na Biały Orzeł. Mówił także o działaniach podejmowanych przez ówczesnych uczniów szkoły wymierzonych przeciwko reżimowi.

Jak wyjaśnia Adam Grabowski, dyrektor opoczyńskiego muzeum, organizacje antykomunistyczne w szkole nie funkcjonowały zbyt długo. – O ich działalności szybko doniesiono władzy – mówi dyrektor.

Powojenna historia jest dla obecnych uczniów odległa, jednak o tym, co działo się wtedy w szkole przypominać im będzie właśnie odsłonięta tablica.

Uroczystości w szkole zakończyła część artystyczna w wykonaniu uczniów liceum.