Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Joanna d'Arc, dziewica
Dziś jest: 30 maj 2020

REGION

Walka o pamięć i cześć!

środa, 06 marca 2019 08:55 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Przed nami siódma edycja konkursu "Żołnierze Wyklęci. Troska o pamięć i cześć" organizowanego przez Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. - To jest wstrząs kiedy słucha się w jaki sposób byli traktowani ludzie, w jaki sposób poniżani i torturowani, a na koniec zabijani. To niezwykle wzruszające i przygnębiające i jeszcze bardziej każe dbać o pamięć tych, którzy walczyli o wolną i suwerenną Polskę - mówi marszałek Karczewski. 

Konkurs „Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć” organizowany  jest z inicjatywy  Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego. Główną ideą konkursu jest zwiększanie wiedzy na temat żołnierzy wśród młodzieży - wyjaśnia pomysłodawca:

Konkurs jest dwuetapowy. Etap szkolny, podczas którego uczestnicy zaprezentują sylwetkę wybranego Żołnierza Wyklętego. Uroczystość finałowa dla szkół specjalnych oraz Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych odbędzie się w poniedziałek, 11 marca w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowowaczym im. Matki Jadwigi Wincenty Jaroszewskiej w Jurkach. Natomiast test wiedzy dla szkół ponadgimnazjalnych o organizacjach i uczestnikach podziemia antykomunistycznego z lat 1944-1963, po którym odbędzie się uroczyste wręczenie nagród przewidziany jest na 25 marca w Białobrzegach. 

Tegoroczną edycję honorowym patronatem objęli: Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Wojewoda Mazowiecki oraz Mazowiecki Kurator Oświaty. 

Zapraszamy do nas: