Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: 10 kwietnia 2020

REGION

Strażackie święto w Zakrzewie (FOTO)

niedziela, 05 maj 2019 15:43 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

W Zakrzewie trwa Gminny Dzień Strażaka. 

W gminie  Zakrzew działa aż osiem jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. - W tym roku do nas dołączyła Kolonia Jaszowice. Myślę, że gmina Zakrzew jest jedną z gmin, która przoduje w wyposażeniu i w kondycji straży pożarnych. Dzięki poprzedniemu wójtowi Sławomirowi Białkowskiemu jak i obecnemu Leszkowi Margasowi te straże są u nas naprawdę w bardzo dobrej kondycji - ocenił komendant gminny OSP Grzegorz Majchrzak. Zdaniem komendanta obecna potrzeba to jeszcze doposażenie w sprzęt ochrony osobistej.

- Zawsze doceniałem straże. To jest duża siła i zgodna współpraca służy jednym i drugim. W tym roku strażacy mocno mnie wsparli nawet w takich prozaicznych rzeczach jak i wycinanie drzew z rowów, z poboczy - powiedział nam wójt gminy Zakrzew Leszek Margas.

 

Rozmawialiśmy ze strażakami z różnych jednostek i o różnym stażu.

Strażacy rozpoczęli świętowanie od udziału we Mszy Św., której przewodniczył ks. proboszcz Ireneusz Kosecki, a homilię wygłosił ks. Kamil Kowalski.

Po liturgii odbył się uroczysty apel. Dowódcą uroczystości był Jakub Chłopecki - strażak zawodowy i ochotnik jednocześnie. - Poczułem taką potrzebę, a raczej powołanie, żeby pomagać innym osobom. Myślę, że to jest to, co chcę robić w życiu. Realizuję się zawodowo.

W apelu wzięli udział liczni zaproszeni goście, wśród nich szef Gabinetu Politycznego Premiera Marek Suski, wicemarszałek Senatu Adam Bielan, posłowie: Anna Kwiecień i Andrzej Kosztowniak oraz europoseł Zbigniew Kuźmiuk, jak też samorządowcy na czele z wicestarostą radomskim Romanem Frąkiem.

Minister Marek Suski zauważył, że Polska może być dumna z wyposażenia i wyszkolenia strażaków. - Na tle państw Unii Europejskiej nie odstajemy, wręcz przeciwnie. Akcja w Szwecji pokazała, że możemy być dumni z naszego sprzętu, a w tym roku przekażemy blisko 500 samochodów strażackich dla OSP, bo ta służba jest bardzo dobrym uzupełnieniem dla straży państwowej.

- Straż pożarna to jest instytucja, która ma najwyższe zaufanie w Polsce. Chciałbym, żeby polski parlament miał w połowie tak dobre notowania jak straż pożarna. To wynika z tego, że obywatele doskonale wiedzą, ile zawdzięczają strażakom - powiedział wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

Poseł Andrzej Kosztowniak jako mały chłopiec, tak jak większość kolegów, chciał zostać strażakiem. Plany się zmieniły, ale pozostał podziw dla pracy strażaka. - To jest fantastyczna praca fantastycznych ludzi. Dziś pozostaje nam tylko ukłonić się nisko.

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk szczególnie ceni ciągłą gotowość strażaków do ratowania życia i mienia ludzkiego. Zwrócił też uwagę na kulturalną rolę strażnic. - Te strażnice są tak naprawdę ostatnim miejscem, gdzie kwitnie to życie publiczne, gdzie bardzo często funkcjonują koła gospodyń wiejskich, gdzie mogą odbywać się przedsięwzięcia kulturalne.

W apelu uczestniczył też rektor Szkoły Głównej Służby Pożarniczej nadbryg. dr hab. inż. Paweł Kępka.

Podczas uroczystości odznaczeni zostali strażacy. Elżbieta Malecińska z OSP Cerekiew otrzymała srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa. Jest czwartym pokoleniem strażackim w rodzinie.

Druhowie z OSP w Cerekwi otrzymali zaś nowy samochód. - Dostaliśmy samochód, który będzie służył nam do celów ratowniczo-gaśniczych - cieszył się Artur Głowacki, naczelnik OSP Cerekiew.

Pełniący obowiązki komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu bryg. Marek Krassowski podkreślał codzienną współpracę ochotników i zawodowych strażaków. - Współpraca jest i musi być. Zanim my dojedziemy, to najczęściej ochotnicy są już na miejscu. Ta współpraca zarówno na polu działań jak i świętowania jest na jednej płaszczyźnie.

O godz. 14 rozpoczęła się część festynowa. Wystąpiła Orkiestra Dęta Moderato z Przytyka i zespół Humi Accordion Band. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy akcji ratowniczo-gaśniczych. Gwiazdą wieczoru był zaś Kabaret Kopydłów. O godz. 18 rozpocznie się zabawa taneczna.

Zapraszamy do nas: