Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Urszula, dziewica i męczennica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Radom (Św. Piotra)
Dziś jest: Czwartek, 21 października 2021

REGION

Blisko sześć wieków historii

poniedziałek, 06 maj 2019 14:22 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Uroczysta sesja zakończyła główne obchody 590. rocznicy nadania Drzewicy praw miejskich.

Po pikniku rycerskim na drzewicki zamku [pisaliśmy o nim TUTAJ] przyszedł czas na uroczystą sesję. Zanim jednak radni spotkali się w budynku Regionalnego Centrum Kultury, w kościele św. Łukasza odprawiona została msza w intencji mieszkańców. Przewodniczył jej ks. Jacek Wieczorek, drzewiczanin, dyrektor Radia Plus Radom. Podczas nabożeństwa ks. proboszcz Adam Płuciennik nawiązał do obchodzonego przez miasto jubileuszu.

Po nabożeństwie uczestnicy obchodów przeszli do Regionalnego Centrum Kultury. Tu przeprowadzona została uroczysta sesja, w czasie której Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie uczczenia 590. rocznicy nadania Drzewicy praw miejskich. Przeczytała ją przewodnicząca Dorota Wiktorowicz.

Burmistrz Janusz Reszelewski podkreślał, że na sześć wieków historii miasta złożyły się pokolenia drzewiczan.

Pięknego jubileuszu gratulował drzewiczanom Grzegorz Wojciechowski, wicemarszałek województwa łódzkiego.

Jubileuszu gratulowali także m.in. posłanka Dorota Rutkowska oraz w imieniu posła Roberta Telusa radna powiatowa Maria Witkowska.

O historii Drzewicy mówił w czasie obchodów dr Maciej Hubka z Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. Wyjaśnił on, co tak naprawdę oznaczało dla Drzewicy nadanie praw miejskich.

Prawa miejskie nadał Drzewicy król Władysław Jagiełło 5 maja 1429 roku.

W czasie jubileuszowej uroczystości akty mianowania na młodych drzewickich radnych odebrali uczniowie, którzy 1 czerwca wezmą udział w obradach młodzieżowej rady miejskiej. W tym gronie znalazł się m.in. Szymon Kmiecik ze Szkoły Podstawowej w Idzikowicach.

Podczas jubileuszu wręczone zostały także pamiątkowe statuetki tym osobom, które miały wpływ na rozwój miasta. W gronie wyróżnionych znalazła się Maria Teresa Nowakowska, wieloletnia przewodnicząca drzewickiej rady i honorowa obywatelka miasta.

Wyróżnienie odebrał także m.in. starosta opoczyński Marcin Baranowski.

W gronie wyróżnionych znalazło się również Radio Plus Radom. Jubileuszowe obchody zakończyła inscenizacja z nadania praw miejskich. Po niej uczestnicy uroczystości mogli obejrzeć okolicznościową wystawę.